Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Takie żonkile otrzymała również korszeńska młodzież przybyła do biblioteki na prezentację filmu o powstaniu w getcie warszawskim.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
W dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 odbyła się internetowa premiera filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.
Jako tytuł filmu zostały wykorzystane słowa Marka Edelmana, który w czasie spotkania z łódzkimi licealistami, na pytanie o szanse tego powstania, odpowiedział: „Nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni...”. Słowa te najlepiej określają sytuację bojowników żydowskich walczących w warszawskim getcie wiosną 1943 r.
Film składa się z trzech części. W pierwszej przedstawia życie społeczności żydowskiej Warszawy tuż przed wybuchem wojny, okoliczności utworzenia getta oraz toczące się w nim życie codzienne do momentu wybuchu powstania w kwietniu 1943 r. Przy tworzeniu filmu wykorzystano niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, USC Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Sercem filmu jest animacja ukazująca przebieg powstania w getcie warszawskim. To kluczowa część obrazu, która skupia się na motywach i racjach stojących za postępowaniem poszczególnych bohaterów. Są nimi autentyczne postaci biorące udział w walkach: Mordechaj Anielewicz, Kazik Symcha Rotem, Marek Edelman, Cywia Lubetkin, czy Tosia Altman. Dzięki animacji pokazano powstanie z całym jego ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym.
Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie powstania w przestrzeni współczesnego miasta i budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Skupienie uwagi uczniów na Muzeum jest zabiegiem celowym. Symbolicznie historia warszawskiego getta i walczących w nim Żydów kończy się właśnie w miejscu, gdzie znajduje się gmach muzeum, nieopodal Pomnika Bohaterów Getta - miejsca pamięci o getcie warszawskim, w którym rozgrywały się opowiadane w filmie wydarzenia.
W tym roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach włączyła się również w akcję Żonkile, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.
Poczynając od 19 kwietnia do chwili obecnej w naszej placówce można obejrzeć film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.
Z oferty projekcji filmu skorzystała już młodzież z kilku klas Zespołu Szkół w Korszach oraz grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Sątocznie. Ogółem film obejrzało 151 uczniów.
Prezentacje filmu miały na celu przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń, opowiedzenie o ich bohaterach i zmuszenie do refleksji nad ciemną stroną natury ludzkiej oraz negatywnymi skutkami działania człowieka: wojnami i ludobójstwem.
Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze obejrzeć film serdecznie zapraszamy do kontaktu bezpośrednio w placówce lub pod nr telefonu: 89 7540123
Treść zaczerpnięta z materiałów edukacyjnych do pracy z filmem: