FILIA BIBLIOTECZNA
W GARBNIE


Godziny otwarcia:

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela


09:00 - 17:00
09:00 - 17:00
07:00 - 15:00
09:00 - 17:00
09:00 - 17:00
zamknięte
zamknięte
Iwona Ciunczyk
starszy bibliotekarz
Garbno 36A
11-430 Korsze

telefon:
506 377 845
Zasoby:

Literatura piękna dla dzieci, literatura piękna dla dorosłych, literatura popularno-naukowa, aktualna prasa.
Aktualną prasę w zależności od potrzeb czytelników można przeglądać na miejscu lub wypożyczyć do domu.
Usługi:

Skanowanie, drukowanie, kserowanie, darmowy dostęp do sieci bezprzewodowej Wi-Fi.
Pracownia komputerowa z darmowym dostępem do Internetu (5 stanowisk komputerowych).
Kącik zabaw dla dzieci z klockami, puzzlami, grami planszowymi oraz miejscem do czytania i rysowania.
Informacje:

Biblioteka dysponuje ofertą kulturalno-oświatową i organizuje: konkursy czytelnicze, literackie, recytatorskie, plastyczne, zajęcia biblioteczne dla najmłodszych „Bajkowe popołudnia”, spotkania okazjonalne takie, jak: Dzień Kota, Dzień Pluszowego Misia, Andrzejki, Mikołajki, Spotkania wigilijne, bale karnawałowe, dyskoteki dla dzieci i młodzieży, zajęcia podczas ferii zimowych i wakacji letnich, zajęcia świetlicowe: plastyczne, głośne czytanie, zabawy sportowe, zajęcia integracyjne, kalambury, krzyżówki, tak zwane „Nocki w bibliotece”, czyli nocne spotkania zabawowo-edukacyjne o różnorodnej tematyce np.: „Noc duszków”, „Noc z Brzechwą i Tuwimem”, itp.

Zajęcia cykliczne:
- Zajęcia plastyczne (poniedziałek, raz w tygodniu)
- Popołudnia z bajką dla najmłodszych (wtorek, raz w tygodniu)
- Zajęcia kulinarne (środa, raz w tygodniu)
- Gry planszowe i kalambury (czwartek, raz w tygodniu)
- Zajęcia ruchowe (piątek, raz w tygodniu)
- Spotkania czytelnicze z klasą zerową (raz w miesiącu)

Przy bibliotece został utworzony „Bajkowy Kącik”. Jest to miejsce magiczne i bajkowe dla najmłodszych dzieci, które wyruszają w pierwszą samodzielną „podróż” w krainę baśni i wyobraźni. Tutaj dziecko może razem z mamą lub tatą spędzić miło czas w kolorowym przytulnym kąciku, czytając i oglądając książeczki albo układając puzzle czy też grając w gry planszowe. „Bajkowy kącik” umożliwia również organizowanie zajęć dla dzieci. Kolorowanki, pluszowe zabawki, gry planszowe, klocki oraz puzzle zachęcają do zatrzymania się i skorzystania z oferty dla najmłodszych czytelników.
Historia:

Garbno to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Korsze. Historia Garbna sięga roku 1328 kiedy to Krzyżacy wybudowali tu zamek, który został zniszczony w czasie wojny trzynastoletniej. Garbno w drugiej połowie XIV w. to wieś czynszowa na prawie chełmińskim, a w drugiej połowie XV w. na prawie magdeburskim. Po II wojnie światowej w Garbnie powstaje PGR. Z dniem 1 października 1961 roku Garbno zostaje siedzibą kombinatu o nazwie Kombinat PGR Garbno, skupiającego okoliczne PGR-y.

W 1973 r. przy Kombinacie PGR powstaje biblioteka przyzakładowa. Jej lokal mieści się w budynku administrowanym przez Kombinat. Lokal biblioteki pomimo tego, że jest (na ówczesne warunki) przestronny i jasny to jego lokalizacja nie sprzyja działalności biblioteki. Lokal oddalony jest od wsi o ok. 1 kilometra i umiejscowiony przy bardzo ruchliwej ulicy. Dojście do placówki, czyli droga od zabudowań wsi do biblioteki nie jest oświetlona, dlatego w godzinach wieczornych, szczególnie zimą rodzice obawiają się posyłać dzieci do biblioteki. Placówka funkcjonuje w tej lokalizacji do 1991 roku.

Względy organizacyjne Kombinatu PGR zmuszają kierownictwo do zmiany lokalizacji biblioteki, którą przenosi się do biurowca, do lokalu o powierzchni 20 m². Biurowiec mieści się po drugiej stronie wspomnianej wcześniej ruchliwej ulicy, dlatego nadal lokalizacja biblioteki nie sprzyja czytelnictwu i pracy kulturalno-oświatowej. Dochodzi do tego jeszcze skromny metraż i niesprzyjające otoczenie biur dlatego działalność biblioteki ogranicza się tylko do wypożyczania księgozbioru. Drastycznie spada liczba czytelników z około 300 do 146.

Po wielu przekształceniach jakie dokonały się w przeciągu kilku lat w Kombinacie PGR, w latach 90-tych przedsiębiorstwo przechodzi w ręce prywatne a biblioteka w tym momencie staje się niepotrzebnym balastem. Aby utrzymać bibliotekę i nie dopuścić do jej całkowitej likwidacji Gmina Korsze zatrudnia pracownika na ½ etatu. Do 1995 r. biblioteka nadal działa jako biblioteka zakładowa. Wówczas rozpoczynają się rozmowy nad przejęciem księgozbioru biblioteki zakładowej i utworzeniem filii biblioteki publicznej. Nieodpłatne przejęcie księgozbioru i częściowo wyposażenia następuje w 1996 roku po tym jak władze gminy wygospodarowują pomieszczenie na cele biblioteczne w działającym w Garbnie Przedszkolu. Lokal biblioteki z 20 metrów zwiększa się do 40. Dobra lokalizacja oraz sprzyjające warunki lokalowe wpływają na szybki i dynamiczny rozwój czytelnictwa i działalności kulturalno-oświatowej w tej placówce. Liczba czytelników na początku 1999 roku wzrasta do ok. 300. Sielanka nie trwa jednak długo.

Wiosną 1999 r. decyzją zmienionych w 1998 roku władz zostaje zlikwidowane przedszkole a biblioteka otrzymuje 34 metrowy lokal w Zespole Szkół w Garbnie. Lokal jest ciemny, zimny i umiejscowiony przy sali gimnastycznej. Pomimo tak ciężkich warunków lokalowych placówka nadal utrzymuje wysoki poziom czytelnictwa i prowadzi szeroką działalność kulturalno-oświatową. Dobra praca placówki jest doceniona i w 2000 roku zostaje zwiększony wymiar czasy pracy bibliotekarza do ¾ etatu zaś w 2009 roku do pełnego etatu.

Sprawa lokalu dla biblioteki spędza sen z oczu zarówno dyrekcji biblioteki gminnej jak i włodarzom gminy. Dopiero w 2011 r. realny staje się plan aby przenieść bibliotekę do mającej powstać ze środków unijnych świetlicy wiejskiej. Budowę świetlicy rozpoczęto w sierpniu 2012 r. a zakończono w kwietniu 2013 r. Biblioteka po wielu latach tułaczki znajduje, mamy nadzieję że już na stałe swoje miejsce. W lipcu 2013 r. następuje uroczyste otwarcie świetlicy a zarazem i filii bibliotecznej. Nowy lokal biblioteki to pomieszczenie o powierzchni 37 m² w którym ulokowano księgozbiór wypożyczalni i czytelni oraz 3 stanowiska komputerowe, zaś w odrębnym pomieszczeniu na ok. 14 m² zorganizowano kącik dla dzieci. Oprócz tego biblioteka ze względu na to, że administruje powstałą świetlicą ma dostęp do pozostałych pomieszczeń, które może wykorzystywać na swoją działalność kulturalną i oświatową. Pomieszczenia te to sala o powierzchni 178 m² oraz pomieszczenie kuchenne i techniczne. Obecna lokalizacja placówki bibliotecznej otwiera przed nią nowe perspektywy do tego aby jeszcze lepiej służyć lokalnej społeczności.

Posiadanie pomieszczenia dostosowanego dla potrzeb bibliotecznych było marzeniem zarówno bibliotekarki pracującej w placówce w Garbnie jak też dyrekcji biblioteki. Nowy lokal biblioteki świadczy o tym, że jednak marzenia się spełniają jeśli bardzo tego pragniemy i uparcie do tego dążymy.