Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik może przyjść, wybrać interesującą go książkę z katalogu, a następnie ją wypożyczyć. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, autentyczni reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, które stykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami ze względu na religię, pochodzenie, narodowość, orientację seksualną, styl życia, wygląd, zawód. Czytelnik, wypożyczając taką Żywą Książkę, wchodzi z nią w dialog. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością, mogą przekonać się osobiście, jak jest naprawdę i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego, zmienić swoje postrzeganie i nastawienie.
Jest to wyjątkowa okazja poznania osób, których się na co dzień spotyka. Taka rozmowa trwa zazwyczaj 30 min. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia Żywej Książki oraz problemy, na jakie jest narażona. Każda z zaangażowanych osób może się czegoś nowego nauczyć o drugim człowieku, przełamać swoje uprzedzenia lub krytycznie na nie spojrzeć. Po przeczytaniu Żywej Książki czytelnik może wypożyczyć następną.
Pierwsza edycja Żywej Biblioteki odbyła się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach w dniu 28 listopada 2015 r. Została zorganizowana przez Fundację Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej w ramach projektu "Wirtu@lni-Re@lni" realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG, z udziałem Stowarzyszenia „Mazurska Kosaczewina”.
Przez ponad 4 godziny można było wypożyczać 7 tytułów: ormianka, ukrainiec, katecheta, ateistka, trzeźwy alkoholik, osoba transpłciowa i ewangeliczka. Powodzenie akcji zaskoczyło nas samych. Żywe Książki były cały czas zajęte. Największym powodzeniem cieszył się Ukrainiec, który nie tylko odpowiadał na zadane mu pytania, ale i pięknie śpiewał.
Spotkanie przebiegało w spokojnej i miłej atmosferze. Rozmowy z czytelnikami oraz ankiety ewaluacyjne, które wypełniali, wskazują na same pozytywne reakcje. Często padały pytania kiedy będzie następna edycja „Żywej Książki”.