ZOSTAŃ MISTRZEM ORTOGRAFII

dodano: 24.02.2020
autor: MGBP Korsze
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”

Mikołaj Rej


21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Bardzo ważny dzień, ponieważ, upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1952 roku, które rozegrały się w Bangladeszu, gdzie podczas protestów w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów. Odwaga i miłość młodych ludzi do języka stała się inspiracją do ustanowienia dnia, który ma przypominać jak wielkim skarbem jest język ojczysty.

Polacy również niejednokrotnie stawiali opór wrogim państwom, które starały się, aby język polski przestał istnieć.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach po raz czwarty włączyła się w obchody Dnia Języka Ojczystego i zorganizowała Dyktando pt. „Zostań Mistrzem Ortografii”. Celem była popularyzacja zasad poprawnej pisowni wśród mieszkańców Korsz jak również wspaniała przygoda z ortografią.

Ocenie podlegała poprawność zapisanego tekstu.

W przerwach kiedy komisja oceniała teksty, uczestnicy mogli poczytać prasę przy kawie-herbacie, słodkim ciasteczku oraz wymienić się uwagami na temat pisowni.

W grupie osób dorosłych była wielka rywalizacja. Okazało się, iż osoby piszące bardzo dobrze znają zasady ortografii. Po trzykrotnej dogrywce wyłoniono zwycięzców.

Mistrzem Ortografii została Pani Danuta Służała.
II miejsce - Pani Maria Lemańska
III miejsce - Pani Ewa Wronisz

W grupie dzieci i młodzieży Mistrzem Ortografii została Emilia Wiktorko.
II miejsce - Zuzanna Basiukiewicz
III miejsce - Oliwia Walczak

Mistrzowie Ortografii w nagrodę otrzymali statuetki oraz nagrody książkowe i długopisy ufundowane przez bibliotekę. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.