ZAKOCHAŁ SIĘ...W AMERYCE POŁUDNIOWEJ

Autor: Jadwiga Hajduk
Jesteśmy już po 3 projekcjach filmu Damiana Wolf Wagabunda (Damiana Lemańskiego) pt. „181”. Projekcje odbyły się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach, w Zespole Szkół w Korszach oraz świetlicy wiejskiej w Garbnie. Film obejrzało około 200 osób.

Damian Lemański to rodowitykorszenianin. To człowiek niezwykle sympatyczny, pełen pasji, inspiracji, energii, ambitny a przede wszystkim spełniający swoje marzenia. Od zawsze marzył o dalekich podróżach, a dodatkowym impulsem było obejrzenie filmu „Into the Wild” („Wszystko za życie”) , dzięki któremu poczuł wielką więź z głównym bohaterem i nie mógł postąpić inaczej jak spakować do plecaka namiot i marzenia i pójść w nieznane.

„Wolf Wagabunda” , skąd to imię i co ono oznacza – to jedno z wielu pytań zadawanych po obejrzeniu filmu. Jak sam autor mówi: Wolf to znaczy wilk chodzący swoimi ścieżkami, zaś Wagabunda to włóczykij, włóczęga. Damian nie nazywa siebie podróżnikiem tylko włóczęgą, dlatego na nowy etap swojego życia, czyli podróż przyjmuje to nowe imię.

Kolejne ważne pytanie to dlaczego Ameryka Południowa? Przede wszystkim dlatego, że jest to daleko, dlatego aby być skazanym tylko na siebie, bez łatwego powrotu, aby zbyt szybko nie móc zrezygnować jeśli coś nie wyjdzie. Do wybrania tej części świata namówił go kolega, który powiedział, że w chwili ujrzenia Ameryki Południowej można się w niej zakochać i tak też się stało z naszym podróżnikiem.

Tytuł filmu „181” to nic innego jak 181 dni wędrówki w upale, deszczu i śniegu po Ameryce Południowej. Swoją podróż autor nazywa „osobistym egzaminem dojrzałości” ponieważ to nie tylko wspaniała przygoda pozwalająca odnaleźć wiele pięknych i niezwykłych miejsc ale również sprawdzenie siebie, ciekawość czy sobie poradzi, nauka przebywania tylko ze sobą.

Film pokazuje przepiękną przyrodę Ameryki Południowej, przepiękne miejsca, kulturę i ludzi, dlatego po wszystkich projekcjach filmu dało się zauważyć u jego odbiorców pozytywne zaskoczenie i zauroczenie. Z kolei od strony emocjonalnej i duchowej film to emocje, pragnienia, marzenia. To wędrówka w zakamarki swojej duszy, to również doświadczenie Boga i serdeczności obcych ludzi.

Jak trzeba kochać ludzi aby stwierdzić, że 98% ludzi to z reguły ludzie dobrzy i życzliwi, chętni do pomocy?
- Niechęć ludzi do niesienia pomocy innym wynika raczej z ich lenistwa niż nieżyczliwości. Na swojej drodze spotykałem jednak same Anioły- mówi Damian.

Aby dowiedzieć się więcej na temat filmu i poznać jego autora polecamy wywiad z Damianem w Radiu Plus Olsztyn
http://www.youtube.co/watch?v=pY0m64LcLuI . Zapowiedź filmu można obejrzeć na facebook www.facebook.com/film181.

Dziękując Damianowi za umożliwienie jako jednym z pierwszych obejrzenia jego dzieła, życzymy aby Jego kolejne marzenie spełniło się. Aby stacje telewizyjne, a szczególnie stacja Discovery Channel zakupiła film a dzięki temu Damian będzie mógł realizować swoje kolejne marzenia.

Wszystkim, którzy nie widzieli jeszcze filmu bardzo serdecznie go polecamy. Najbliższa ku temu okazja będzie 31 stycznia o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Korszach.

Nie możecie tego przegapić!