WIELKANOC TUŻ, TUŻ...

dodano: 09.04.2019
autor: Filia Biblioteczna w Garbnie, Świetlica Wiejska w Garbnie
Wiosnę czuć w powietrzu, a Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Zajączek wielkanocny już obmyśla, gdzie tu schować czekoladowe jajeczka, a cukrowy baranek marzy o dobrej kryjówce, bo gdy wpadnie w ręce słodkolubnych dzieci, nie doczeka świąt.

Ósmego kwietnia w godzinach rannych odbyły się zajęcia edukacyjne na świetlicy dla klasy zerowej i przedszkolaków zorganizowane przez Filię Biblioteczną i Świetlicę Wiejską w Garbnie, aby poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne. Wielkanoc to radosne święta, którym towarzyszą rozmaite symbole i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najważniejszym symbolem, a jednocześnie ozdobą wielkanocnego stołu jest koszyczek ze święconką. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów związanych z tymi najważniejszymi świętami oraz wprowadzenie ich w świąteczną atmosferę. Przedszkolaki i uczniowie wysłuchali wiersza pt. „Wiosenny zając”. Następnie opowiadali na temat zajączka wielkanocnego. Zając ma bardzo pozytywną symbolikę, a przede wszystkim jest zwiastunem nadchodzącej wiosny.

Nie zabrakło również zabaw ruchowych - wybrane dziecko losowało z koszyka zadanie do wykonania, a my zamieniliśmy się w zajączki i kurczaczki. Bawiliśmy się znakomicie. Na zakończenie uczestnicy zajęć wykonali prace plastyczne i chwilę później dumni ze swoich prac pozowali wspólnie do zdjęć. Zawieszki-zajączki były pamiątką z zajęć, a ich autorzy mogli je zabrać ze sobą, by świąteczny nastrój pojawił się również w ich domach. Prace zostały nagrodzone słodką niespodzianką od Wielkanocnego zajączka. Na zakończenie nie zabrakło życzeń Wesołych Świąt, mokrego Śmigusa-Dyngusa oraz „czekoladowego” zająca.