WIECZÓR PRZ SAMOWARZE

dodano: 11.09.2014
W piątkowe popołudnie, 5 września w korszeńskiej bibliotece odbyło się niezwykłe wydarzenie. Było to jedyne w swoim rodzaju „Spotkanie przy Samowarze” związane z Rosyjską tradycją i kulturą.
Spotkanie zainicjowała Pani Dyrektor biblioteki witając bardzo serdecznie przybyłych gości i przedstawiając cel spotkania. Następnie zabrał głos Burmistrz Korsz, który przybył na spotkanie wraz z małżonką. Włodarz miasta przywitał zgromadzoną publiczność, podziękował i pogratulował pracownikom wspaniałego pomysłu. 
Swój czas bardzo dobrze wykorzystał wolontariusz biblioteki Kamil, który stwierdził, że w swojej prezentacji przedstawia rosyjską duszę w całej złożoności – od literatury rosyjskiej poprzez film, ballady i pieśni do kuchni rosyjskiej której nie mógł pominąć. Po krótkiej historii przyszedł czas na relaks przy prezentowanym starym filmie komediowym. „Świat się śmieje” to radziecki musical z 1934 r. z piosenkami Izaaka Dunajewskiego oparty na amerykańskiej burlesce, który zapoczątkował modę na nieznany do tej pory w ZSRR gatunek filmowy – musical. Wraz z kolejnymi kadrami filmu poprawiała się atmosfera wśród uczestników spotkania. Film wniósł dużo pozytywnej energii, dlatego na sali zrobiło się gwarno i wesoło. 
Część edukacyjna dobiegła końca i nastał czas na coś dla podniebienia oraz występy artystyczne. Przybyli na spotkanie goście mogli wysłuchać zespołu „Ani Babki i Andriu” z Łankiejm który wykonał pieśni i ballady rosyjskie. Spróbować herbaty parzonej w rosyjskich samowarach, tradycyjnie z konfitury. Rosja bez samowara to nie Rosja! – popijając herbatkę stwierdziła Pani Ola. Oprócz degustacji herbaty można było spróbować dań kuchni rosyjskiej takich jak pielmieni czyli pierogi i bliny podawane na słodko. Nie zabrakło również kawioru na krakersie i kwasu chlebowego, które to znalazły wielu degustatorów.
Wieczór przy samowarze po prawie trzech godzinach dobiegł końca dostarczając licznie przybyłej publiczności niepowtarzalnych wrażeń estetycznych oraz smakowych, przywołując na myśl nie jedno wspomnienie.Konkurs „Wieczór przy Samowarze” odbył się w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.