WESOŁE SPOJRZENIE NA KOLEJ - „SATYRYCZNE MAKIETY KOLEJOWE” KS. JANUSZA GRYGIERA

dodano: 14.09.2018
autor: KSSK Otwarte Drzwi, MOK Korsze, MGBP Korsze
W sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach trwa wystawa „Satyryczne Makiety Kolejowe”, której autorem jest ks. Janusz Grygier.

Duże zainteresowanie wzbudził wernisaż, podczas, którego każdy osobiście mógł porozmawiać z autorem prac. Kilkadziesiąt niewielkich makiet, z których każda przedstawia inny fragment polskiej kolejowej rzeczywistości. Na jednej widzimy ścieżkę rowerową zbudowaną dzięki finansom Unii Europejskiej biegnącą wzdłuż torów. Na innej ogromne tiry przewożone pociągami w czasie, gdy obok inne tiry przewożą towary, które kiedyś transportowano wyłącznie drogą kolejową.

Ksiądz Janusz Grygier mieszka w małej Mostówce pod Warszawą, gdzie jest proboszczem, a żelazna droga nie dochodzi. Sam już gubi się w tym, ile ma pociągów, stacji, linii kolejowych i wszystkiego, co im towarzyszy: stacji naprawczych, tuneli, tartaków, a nawet wesołych miasteczek. Na jego usługach pracuje kilka tysięcy ludzi. Ks. Grygier ustawia ich na sklejonych wcześniej przejazdach kolejowych, na bocznicach, przy torach i w wiejskim sklepie. A wszystko w miniaturowej skali modelarskiej.

Wystawę pod opieką nauczycieli odwiedzają uczniowie Szkoły Podstawowej w Korszach. Dziękujemy Pani Ludwice Fiedorczuk za zaangażowanie i chęć zainteresowania uczniów tematyką kolei.

Organizatorami wystawy są: Miejski Ośrodek Kultury w Korszach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach, Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Otwarte Drzwi” oraz Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Korszach.

Wystawa czynna będzie do 20 września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.


Tekst i fot.: Organizatorzy