WARSZTATOWE ZMAGANIA Z DECOUPAGE

dodano: 23.09.2020
autor: MGBP Korsze
Wtorkowe przedpołudnie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach przebiegało bardzo pracowicie, ponieważ odbywały się tu warsztaty decoupage. Na warsztaty przybyli seniorzy z Klubu Seniora „Pod Dębem” oraz chętni mieszkańcy Korsz. Warsztaty odbywały się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i procedur przyjętych w bibliotece w czasie trwania epidemii Covid-19.

Nazwa „decoupage” wywodzi się z Francji a słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” - wycinać i skrywa w sobie niezwykłą technikę zdobienia przedmiotów. Technika ta umożliwia ozdobienie różnorakich przedmiotów użytku codziennego i polega na wydzieraniu lub wycinaniu elementów papierowych (takich jak serwetki czy wydruki obrazków), naklejaniu ich na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, a następnie utrwaleniu i ujednoliceniu motywu przy pomocy lakieru. Ozdabiane przedmioty nabierają indywidualnego charakteru i stylu, i tak też się stało podczas tych wyjątkowych warsztatów.

Uczestnicy ozdabiali zakupione na ten cel metalowe doniczki-wiaderka. Praca nie była łatwa, ponieważ składała się z wielu etapów: malowania farbą podkładową, postarzania, suszenia, wycinania drobnych elementów z serwetek, naklejania na powierzchnię, modelowania wyciętych elementów oraz lakierowania. To wszystko wymagało od uczestników warsztatów cierpliwości i „sprawnej ręki”, ale też wyobraźni i poczucia piękna. Mimo tych trudności uczestnikom udało się osiągnąć zamierzony cel i na zakończenie 2 godzinnych zajęć powstały piękne doniczki.

Podstawowym celem warsztatów było wprowadzenie w podstawy techniki decoupage i ukazanie możliwości, jakie ta technika oferuje. Każdy uczestnik nauczył się jak umiejętnie zdobić przedmioty za pomocą serwetek, jak wykorzystywać i wykonywać przedmioty za pomocą spękań, jak z przedmiotów powszechnych i masowych zrobić coś pięknego, stylowego i niepowtarzalnego. Warsztaty były też okazją do tego, aby nie tylko własnymi rękami wyczarować ozdobę dla domu, ale też odetchnąć od codziennych obowiązków i zmartwień.

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu i dofinansowaniu z firmy PPHU Macrosat Barczewo. Dzięki przekazanym środkom mogliśmy zakupić wszystkie niezbędne materiały i przedmioty potrzebne do wykonania tych pięknych prac.

Firmie Macrosat, w imieniu własnym oraz uczestników warsztatów serdecznie dziękujemy za wsparcie i liczymy na dalszą owocną współpracę.