WARSZTATOWE SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM

dodano: 07.06.2016
autor: Zofia Janczewska
Dnia 06.06.2016 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem – prozaikiem, reportażystą, autorem scenariuszy filmowych, a zarazem piłkarzem. Na spotkanie przybyła młodzież z Gimnazjum im. Orła Białego w Korszach.

Autor przedstawił krótką historię dotyczącą swojego życia. Odpowiadał na pytania, m.in. dlaczego zaczął pisać oraz opowiedział kilka ciekawych anegdot związanych z jego pracą i zawodową działalnością. Odsłonił nieco kulisy pracy na planie filmowym z punktu widzenia scenarzysty, reżysera i aktora. Ponieważ Pan Zbigniew jest Mistrzem Polski w piłce błotnej oraz 2-krotnym zdobywcą Pucharu Polski w piłce błotnej jak również kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej dużo opowiadał o piłce i piłkarstwie. Zachęcał młodzież do rozwijania i pielęgnowania zainteresowań i hobby, które mogą stać się w przyszłości sposobem na życie.

Zbigniew Masternak jako pisarz debiutował w 2000 roku na łamach „Twórczości”, z którą stale współpracuje. Pierwszą książkę wydał własnym sumptem za pieniądze pożyczone od kolegów. Była to książka „Księstwo. Księga druga”. Autobiograficzny cykl powieściowy „Księstwo” liczy cztery księgi. Na podstawie trzech pierwszych „Chmurołap”, „Niech żyje wolność” i „Scyzoryki” reżyser Andrzej Barański nakręcił film „Księstwo”. Czwarta księga pt. „Nędzole” ukazała się w 2014 r. i zamierza ją sfilmować Krzysztof Zanussi.

Zbigniew Masternak jest najczęściej filmowanym pisarzem młodego pokolenia. W oparciu o jego twórczość prozatorską powstały zrealizowane w warunkach kina niezależnego filmy: Wiązanka (2003), Stacja Mirsk (2005). Zbigniew Masternak to nie tylko pisarz, ale też scenarzysta – napisał scenariusz filmowy pt. „Jezus na prezydenta”.

Życie Pana Zbigniewa jest twórcze, bardzo interesujące i tak też o sobie opowiadał. Zachęcał młodzież do poznania techniki pisania scenariuszy filmowych, wręcz do napisania własnego scenariusza, który on chętnie przeczyta, nagrodzi, a nawet sfilmuje. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci młodzieży.