WAKACJE W BIBLIOTECE W KRASKOWIE

dodano: 2.09.2014
Dzieci, które nie wyjechały na wakacje mogły spędzić wolny czas w bibliotece. Zajęcia odbywały się w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. od 13:00 do 15:00 Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry : monopol oraz bierki i warcaby. Powodzenie u najmłodszych miały gotowe malowanki z bohaterami ich ulubionych książek i bajek oraz zabawy w kąciku malucha, gdzie dzieci korzystały chętnie z zabawek edukacyjnych. Wszyscy użytkownicy korzystali z  propozycji filmowych oraz z bezpłatnego dostępu do Internetu. W ramach zajęć plastycznych wykonano kartki z wakacji dowolną technika z dostępnych materiałów plastycznych i papierniczych. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy pisarz gdyż wszyscy uczestniczyli w pisaniu wakacyjnych przygód wymyślonego bohatera. Tak powstała książka pt.: ,,Wakacje Zenka”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa z masą solną. W tym roku powstała z niej piękna biżuteria indiańska. Dobrym pomysłem okazała się zabawa farbami do szkła. Każdy, kto chciał mógł na nudnym słoiku stworzyć bajeczny efekt witrażu. Nie zabrakło także zabaw na świeżym powietrzu. Od wielu lat największym powodzeniem cieszą się podchody, w których drużyna goniąca wykonuje zadania drużyny uciekającej. Poprawność w wykonaniu zadań przeliczana jest na punkty. Korzystając z pięknej pogody zajęcia sportowe odbyły się na boisku. Każdy mógł spróbować swoich sił w grze w badmintona. Podczas trwania wakacji zorganizowany był wyjazd na basen odkryty w Kętrzynie oraz do Parku Wodnego Tropikana w Mikołajkach. Wszyscy uczestnicy wyjazdów byli bardzo zadowoleni i wesoło spędzili czas na wodnych atrakcjach.
W tym roku po raz pierwszy Filia Biblioteczna podczas "Wakacji w Bibliotece" zorganizowała piknik edukacyjny pt. "Sieciaki na wakacjach". Program realizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange. Wszyscy uczestnicy czynnie brali udział we wszystkich etapach konkursu. Uważnie oglądali sieciakowe filmy, bardzo chętnie czekali w kolejce do gier w "Megacentrum zabezpieczeń" i w "Sieciomacie losującym". Najbardziej pochłonęła wszystkich "Sieciakowa Strefa Rozrywki", gdzie można było malować i rozwiązywać krzyżówki.
W trakcie pikniku mówiliśmy o tym jak należy zachowywać się w Internecie, o bezpieczeństwie i zagrożeniach płynących z niego.
Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy i naklejki.
Akcja miała na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę. W trakcie uczestnictwa dzieci uczyły się, jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Dowiedziały się, jak chronić swoją prywatność w Internecie, a także jakie zagrożenia niosą za sobą internetowe znajomości.
Przez czas trwania zajęć wakacyjnych dzieci rysowały, bawiły się, wyklejały, rozwiązywały łamigłówki, grały w różnego rodzaju gry, uczestniczyły w zajęciach plastycznych i literackich ale przede wszystkim dobrze bawiły się i razem spędzały wolny czas.Katarzyna Kietlińska Filia Biblioteczna w Kraskowie