UCZNIOWIE POZNALI BUDOWĘ KSIĄŻKI

dodano: 18.10.2017
autor: Katarzyna Kietlińska
W czwartek 12 października Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach gościła klasę VI Szkoły Podstawowej w Korszach. Młodzież przybyła do biblioteki na lekcję biblioteczną poświęconą bibliotece i budowie książki. Temat spotkania początkowo był pewną tajemnicą, a uczniowie musieli sami poprzez ćwiczenia odgadnąć o czym będzie lekcja.

Pierwszym punktem zajęć było zapoznanie młodzieży z ofertą biblioteki, a następnie na tablicy zapisano potrzeby, jakie mają młodzi użytkownicy w stosunku do biblioteki. Propozycji było kilka i były one bardzo ciekawe. Prawie wszystkie potrzeby jakie zostały zapisane biblioteka jest w stanie zaspokoić, oprócz jednej dotyczącej odrabiania lekcji za uczniów przez komputery.

Zanim jednak przystąpiono do omówienia głównego tematu uczestnicy zajęć musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością alfabetu. W grupach rozwiązywano hasła związane z budową książki. Hasła miały być podpowiedzią do odgadnięcia tematyki lekcji. Następnie uczniowie próbowali sami nazwać poszczególne elementy książki, co jak się okazało wcale nie było takie łatwe.

Następnie zaprezentowano historię książki, począwszy od glinianej tabliczki do e-booka. Omówiono również jej szczegółową budowę. Po obejrzeniu prezentacji i ćwiczeniach na konkretnych książkach omówienie ich części składowych nie sprawiało już większego problemu.

Po dawce wiadomości młodzież przystąpiła do rozwiązania krzyżówki. Ci którzy uważnie oglądali prezentację i ćwiczyli na konkretnych przykładach rozwiązali ją błyskawicznie. Pozostali musieli wspomagać się podpowiedziami prowadzących i nauczycieli.

Ciekawym fragmentem lekcji była prezentacja różnych typów i rodzajów książek znajdujących się w bibliotece. Zwrócono uwagę na to, do czego służą i jakie są między nimi różnice (wielkość, materiał, kształt, szata graficzna, zawartość, itp.). Spotkanie z młodzieżą było również okazją do zaprezentowania nietypowych zbiorów biblioteki, a mianowicie najmniejszej i największej książki oraz książki z serii kolekcjonerskiej znajdujących się w bibliotece.

Na końcowe pytanie: "czy e-booki wyprą tradycyjne wydania książki" - wszyscy prawie jednogłośnie odpowiedzieli, że nigdy.

Lekcję zakończono teledyskiem o bibliotece, który z jednej strony bardzo wesoło i optymistycznie zakończył spotkanie, a z drugiej był zachętą do tego, aby w przyszłości nakręcić z młodzieżą podobny teledysk o korszeńskiej bibliotece.

Dziękujemy młodzieży i opiekunom za udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne.

Tematyka lekcji może być dowolna lub dostosowana do potrzeb poszczególnych klas po wcześniejszym uzgodnieniu z bibliotekarzem.