TYDZIEŃ BIBLIOTEK W ŁANKIEJMACH

dodano: 29.05.2017
autor: Monika Hajduk
Tegoroczne hasło XIV edycji programu Tydzień Bibliotek „Biblioteka. Oczywiście!” wskazuje, że biblioteka nie tylko spełnia potrzeby edukacyjne i kulturalne, ale jest również przestrzenią dla spotkań, poznawania nowych technologii, relaksu i dobrej zabawy.

Filia Biblioteczna w Łankiejmach w ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowała zajęcia i lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w zajęciach opartych na utworach polskich klasyków: „Okularach” i „Zosi Samosi” Juliana Tuwima oraz „Dzieciach Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej. Dzieci po wysłuchaniu i omówieniu wierszy brały udział w różnych zabawach - wykonały „okulary marzeń”, rysowały w parach Zosię Samosię według wskazówek dawanych przez koleżankę lub kolegę, układały słowne rozsypanki związane z kosmosem, a kule z gazet zamieniły w deszcz meteorytów.

Starsze dzieci miały za zadanie skojarzyć tytuły książek z rekwizytami lub obrazkami (pantofelek, ziarno grochu czy jabłko z buteleczką trucizny nie pozostawiały wątpliwości), pomóc chłopcu, który zapomniał o książkach oraz poukładać pomieszane tytuły utworów literackich. Dzieci wyszukiwały również konkretne pozycje posługując się katalogiem i zapoznały się ze stroną internetową biblioteki.

Młodzież z gimnazjum podczas zajęć zetknęła się z łaciną - językiem, który choć nie jest już językiem urzędowym w żadnej części świata to spotykamy się z nim w literaturze czy w życiu codziennym. Tłumaczenie łacińskich sentencji okazało się wyzwaniem, ale słownik, własne skojarzenia i zasoby Internetu pomogły temu sprostać.

Niemałym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z tabletami, które dają wiele możliwości zarówno do nauki, jak i zabawy.

Podczas odwiedzin biblioteki czytelnicy mieli okazję zapoznać się z nowościami w zbiorach biblioteki i zetknąć się z interesującymi książkami czy czasopismami. W naszej placówce Tydzień Bibliotek był czasem szczególnie owocnym i przyjaznym czytelnikom.