TYDZIEŃ BIBLIOTEK

dodano: 27.05.2019
autor: MGBP Korsze
Jak co roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach brała udział w Tygodniu Bibliotek, który przypada w dniach 8-15 maja. Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększania prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Motywem przewodnim tego wydarzenia było hasło #BIBLIOTEKA.

8 maja

Tradycyjnie jak co roku, na skwerku przed Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną odbył się Maraton Czytania. Od wczesnych godzin rannych bibliotekę odwiedzały dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Korszach oraz seniorzy z Klubu Seniora „Pod Dębem”.

Zorganizowana została wystawa pt. „Rozwój nowych technologii w naszej bibliotece”, która ma na celu pokazanie ewolucji postępu techniki. Do wystawy wykorzystano stare adaptery, magnetofony oraz nowe technologie, takie jak komputery i roboty. Wystawa prezentowana będzie do końca sierpnia.

9 maja

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne dla Szkół Podstawowych, które poprowadziła Pani Sylwia Wąsowicz. Tematem zajęć było: „Jak pokonać złość” oraz „Piękne wyraziste słowa”. Zajęcia miały na celu pokazanie uczestnikom zajęć jak poradzić sobie ze złymi emocjami, które są w naszych umysłach. W kolejnym temacie prowadząca pokazywała jak bardzo ważne są wypowiadane przez nas słowa i jakie mają one znaczenie w naszym życiu.

Młodzież, która bierze udział w trwającym projekcie „Równać Szanse” spotkała się w celu ustalenia trasy drugiego wyjazdu edukacyjnego. Z dwóch omawianych tras, młodzież poprzez głosowanie wybrała kierunek: Korsze - Srokowo - Rapa - Gołdap - Stańczyki - Mamerki - Korsze. Wyjazd odbędzie się 8 czerwca 2019 r.

10 maja

Dzieci ze Szkoły Podstawowej odwiedziły Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Korszach, aby uczestniczyć w zajęciach z kodowania. Uczestnicy zajęć mieli okazję zakodować drogę pszczółki do ula oraz odczytywać wcześniej zakodowane ruchy za pomocą umownych znaków. Dzieci doskonale poradziły sobie z kodowaniem. Przy pomocy kubeczków układały proste sudoku. Powstała też kubeczkowa piramida, dzięki której dzieci dowiedziały się, że tworząc budowle z kubeczków można programować schematy przestrzenne. Najmłodsi doskonale poradzili sobie także z kodowaniem na tabletach, programując swoje roboty.

W godzinach wieczornych odbył się jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Zorganizowany został grill z kiełbaskami, a także gry i konkursy z nagrodami. Została wyświetlona prezentacja multimedialna, która przedstawiła rok działań klubu. Nie obyło się również bez jubileuszowego tortu ze świeczką i odśpiewania „stu lat”.

Tego dnia odbyło się również spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Aby uczcić Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego członkowie klubu czytali głośno fragmenty książki „Inny świat”.

11 maja

Tego dnia odbył się Rajd Rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Na starcie przed biblioteką zgromadziło się 22 uczestników. Były to osoby dorosłe i młodzież. Uczestnicy pokonali 34-kilometrową trasę do Lwowca i z powrotem, wiodącą przez Korsze, Piaskowiec, Giełpsz, Bykowo, Sątoczno, Stawnicę, Marłuty. We Lwowcu sołtys udostępnił rekreacyjne miejsce spotkań i przygotował ognisko, a Panie z Sołectwa upiekły przepyszne ciasta. Podczas wspólnej biesiady przy ognisku odbyło się szereg konkursów z nagrodami. Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili.

13 maja

Tego dnia odbył się konkurs plastyczny dla przedszkolaków pod hasłem „Moja biblioteka”. Do udziału w konkursie przystąpiły dwie grupy. Komisja wyłoniła osiem najlepszych prac, które zostały nagrodzone.

14 maja

„W krainie bajek i baśni” - tak brzmiał temat spotkania z I grupą przedszkolną. Została odczytana baśń ludowa pt. „Kot w butach”. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i zagadki związane z opowieścią. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana. W dniu tym dzieci bawiły się również w kółeczku z chustą animacyjną i „używały swoich mocy” do odczarowania piłeczek.

Tematem przewodnim spotkania Grupy Zabawowej były biedronki. Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Żuk” Jana Brzechwy oraz wykonały wspólnie z opiekunami biedronki z papieru metodą origami. Maluszki z przyjemnością słuchały i odpowiadały na pytania związane z tematem. Tego dnia najmłodsza uczestniczka grupy - Ola, obchodziła swoje drugie urodziny. Z tej okazji współuczestnicy zajęć zaśpiewali Oli piosenkę, życząc jej szczęścia i zdrowia. Wiele radości podczas tego spotkania sprawiła maluszkom także zabawa z chustą, piłeczkami i balonami.

Jak w każdy wtorek odbyło się spotkanie „Klubu Seniora Pod Dębem”. Tematem przewodnim była poezja Adama Mickiewicza. Z tego tytułu Seniorzy czytali wybrane utwory narodowego wieszcza.

15 maja

Wydarzeniem wieńczącym Tydzień Bibliotek było spotkanie dzieci pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tego dnia dzieci miały okazję zapoznać się i wysłuchać japońskiego teatru Kamishibai (jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny). Przedszkolakom teatrzyk Kamishibai bardzo przypadł do gustu.

Wszystkim uczestnikom zajęć i spotkań organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.