TYDZIEŃ BIBLIOTEK

dodano: 22.05.2018
autor: MGBP Korsze
Miesiąc maj to miesiąc bibliotek, bibliotekarzy i książek. W dniach od 8 do 15 maja z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich obchodziliśmy w całej Polsce Tydzień Bibliotek. Motywem przewodnim było hasło „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”. Jest ono nawiązaniem do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

8 maja

Tradycyjnie jak co roku na skwerku przed Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną odbył się Maraton Czytania. Od godzin rannych odwiedzały nas klasy ze Szkoły Podstawowej w Korszach, mieszkańcy Korsz oraz seniorzy z Klubu Seniora „Pod Dębem”. Z racji iż rok 2018 jest rokiem Odzyskania Niepodległości przez Polskę czytana była literatura wojenna.

Na holu biblioteki została zaprezentowana wystawa książkowa pod hasłem: „Książka życiu pomaga”. Do wystawy wykorzystano rady i porady medyczne, krawieckie, kulinarne i sportowe.

Klub Seniora „Pod Dębem” uczestniczył w spotkaniu pt.: „W miarę czytania apetyt rośnie”.

9 maja

Kolejne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tego dnia trwało głośne czytanie bajek i baśni, a także został zaprezentowany Kamishibai - teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Przedszkolakom teatrzyk Kamishibai bardzo przypadł do gustu.

10 maja

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbyły się lekcje biblioteczne na temat bezpieczeństwa w Internecie, w których uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Korszach. Odbyły się także zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków na temat pracy bibliotekarza i biblioteki.

11 maja

Korszeńskie dzieci miały okazję spotkać się z pisarką dla dzieci i młodzieży Marleną Popławską-Marek, autorką książek pt.: „Wyprawa na maksa” oraz „Mandarynka Grażynka”. Na spotkanie przybyły dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej w Korszach.

Podczas Piątkowego Wieczoru Filmowego wyświetlono film pt.: „Idź i patrz” nawiązujący do Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Tego dnia odbył się także konkurs plastyczny dla przedszkolaków pod hasłem „Moja biblioteka”. Do udziału w konkursie przystąpiły trzy grupy. Komisja wyłoniła dziewięć najlepszych prac, które zostały nagrodzone.

12 maja

Podczas rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz” zorganizowano szereg różnych konkursów. Uczestnicy odwiedzili Dworek w Warnikajmach i Pałac w Drogoszach.

W tym dniu został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy: „Randka w ciemno z książką”.

14 maja

Dyskusyjny Klub Książki na swoim spotkaniu pt.: „Jak zachęcić młodzież do czytania” dzielił się pomysłami jakie działania są potrzebne, aby młody użytkownik częściej sięgał do półki z książkami.

14-15 maja

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbyły się lekcje biblioteczne dla Szkół Podstawowych , które poprowadziła Pani Sylwia Wąsowicz. Tematem lekcji były książki obrazkowe, które noszą nazwę picturebooki. Po krótkim omówieniu książek „Cztery małe miski” oraz „Kłopot”, dzieci miały za zadanie wykonać swoją własną historię z czterech małych misek oraz domalować swoje skojarzenia do plamy po żelazku.

15 maja

We wtorek naszą placówkę odwiedziła grupa przedszkolna „Słoneczka”. Tematem spotkania było „Jak powstaje książka”. Dzieci poznały pierwsze techniki pisma, takie jak malowidła naścienne, historie wykuwane w kamieniu, pisane na tabliczkach glinianych oraz zwoje papirusowe. Przedszkolaki poznały drogę powstania książki od ksiąg pisanych ręcznie do książek drukowanych. Wyjaśniliśmy takie hasła jak: autor, ilustrator, drukarz itp. Maluchy mogły zapoznać się z najmniejszą i największą książką w naszej bibliotece. Na koniec spotkania zadawane były zagadki na temat bohaterów znanych bajek i baśni.

W godzinach popołudniowych naszą bibliotekę odwiedził podróżnik Damian Wolf Wagabunda, aby podzielić się swoimi wrażeniami z podróży rowerem z Korsz do Dakaru. Przybyli goście obejrzeli film „Restauracja”, po którym mogli porozmawiać z podróżnikiem na temat tej wyprawy.

Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w zajęciach i spotkaniach organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.