Dzień Bezpiecznego Internetu to akcja, która odbywa się corocznie z inicjatywy Komisji Europejskiej. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W tym roku akcja odbyła się 6 lutego pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w Filii Bibliotecznej w Łankiejmach przeprowadzono zajęcia dla uczniów wszystkich klas Zespołu Szkół w Łankiejmach. Zajęcia odbywały się w oparciu o materiały edukacyjne przygotowane przez organizatora akcji. Młodsze dzieci zapoznały się z Sieciakami - pozytywnymi bohaterami kreskówki walczącymi ze złymi Sieciuchami - uosobieniem negatywnych zachowań w internecie. Uczniowie klas 2 i 3 zostali wprowadzeni w tajniki internetu przez Zuzię i Tunia, którzy wyjaśnili pojęcia związane z siecią. Klasa 4 i 5 poznała historię swoich rówieśników, którzy nadmiernie i w niewłaściwy sposób korzystali z internetu, co doprowadziło do negatywnych skutków. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna zapoznali się z materiałem stworzonym na podstawie prawdziwych wydarzeń opisującym zjawisko hejtu w sieci. Uczestnicy zajęć mogli odnieść historię poznanych bohaterów do własnych doświadczeń, uczestniczyć w dyskusji, proponować własne wyjścia z trudnych sytuacji. Rozwiązywali także quizy, krzyżówki i zagadki, aby utrwalić wiedzę zdobytą podczas spotkania.
Szacunek w sieci to wartość, która jest niezbędna do budowania kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania godności lub prywatności innych osób prowadzi do niepokojących zjawisk, które pojawiają się w internecie, takich jak cyberprzemoc czy hejt. Celem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest wszczepienie dzieciom i młodzieży, że dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.