SZTUKA ZZA KRAT

dodano: 02.03.2016
autor: Jadwiga Hajduk
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach zorganizowano niecodzienną wystawę pt. „Sztuka zza krat 4”.

Mieszkańcy Korsz mają okazję już po raz czwarty podziwiać prace rękodzieła artystycznego wykonane przez osadzonych Zakładu Karnego w Dublinach.

Inicjatorem wystawy jest st. wych. kpt. Józef Dowejko z Zakładu Karnego w Dublinach.

Wystawione prace pokazują jak wielką pomysłowością i starannością musieli wykazać się ich wykonawcy. Wśród wielu wystawionych eksponatów możemy zobaczyć m.in. piękne obrazy, grafikę, figurki z drewna, ozdoby z papieru i masy chlebowej, itp.

Prezentowana wystawa pokazuje, że sztuka za więziennymi murami to dobry początek na zmianę osobowości poprzez pracę nad sobą. Odnalezienie się w sztuce to walka z własnymi emocjami, wyrażanie i zrozumienie własnych uczuć oraz zmniejszenie napięcia nerwowego.

Wydaje się, że na miejscu będzie tu przytoczenie starego przysłowia mówiącego, że „Sztuka łagodzi obyczaje”, ponieważ poprzez sztukę człowiek zaspokaja potrzebę ekspresji, samorealizuje się, zaspokajając jednocześnie potrzebę bezpieczeństwa, przynależności i uznania.

Poprzez prezentację sztuki więziennej chcemy pokazać, że wśród osób przebywających w więzieniach są ludzie, w których tkwią pokłady godności, twórczości i sumienia, a twórcza resocjalizacja jest dobra nie tylko dla samego osadzonego, ale przede wszystkim jest interesem społeczeństwa.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.