ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE W GARBNIE

dodano: 22.02.2018
autor: Iwona Ciunczyk, Danuta Demczuk
„Bo koty są dobre na wszystko.
Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty to czułość i bliskość.”

20 i 21 lutego w godzinach rannych w Świetlicy Wiejskiej w Garbnie dzieci z klasy zerowej i z oddziału przedszkolnego obchodziły nietypowe święto - Dzień Kota, który w Polsce obchodzony jest od 2006 roku.

Kot to spełnienie marzeń o udomowionym tygrysie - wciąż nieco dziki, chadzający własnymi drogami, obdarzony gracją wielkich kotów żyjących na afrykańskich sawannach, a jednocześnie dostępny, przyjacielski, dający podrapać się za uchem. Dzień Kota jest doskonałą okazją, by przybliżyć dzieciom historię powstania kota oraz zwrócić uwagę na znaczenie w życiu człowieka. Wszystkie przedszkolaki w tych dniach zamieniły się w kociaki. Obejrzały prezentację multimedialną „Bajkowe koty”, z której dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Zaprezentowana została pokaźna kolekcja książek o tematyce kociej. Koty zajmują nie tylko wiele miejsca w ludzkich sercach, a szczególnie wrażliwych na zwierzęcy los serduszkach najmłodszych, ale są też ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży. Z książek o kotach emanuje miłość do zwierząt, szacunek i troska o nie.

Wielką radość sprawiły przedszkolakom i dzieciom z klasy zerowej zabawy w formie ruchowej wykonując kocie ruchy i gesty. Dzieci wykonały też pracę plastyczną i obejrzały bajkę „Przygody kota Filemona”. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z dziećmi i ich wychowawczyniami. Obchody Dnia Kota miały nie tylko rozbudzić sympatię dla tych czworonogów, ale przede wszystkim uczulić na los bezdomnych zwierząt i zachęcić dzieci do niesienia im pomocy.