ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

Autor: Iwona Leszczyńska, Anna Konopka, Aneta Pająk
Światowy Dzień Kota"- bo koty są dobre na wszystko.Filia Biblioteczna w Garbnie na sali świetlicy wiejskiej  zorganizowała imprezę czytelniczą z okazji Światowego Dnia Kota. Uczestnikami byli najmłodsi czytelnicy biblioteki. Daniel- czytelnik biblioteki przyprowadził ze sobą kotkę, która zwie się Liza. Po zabawie dzieci z kotką Lizą, pani bibliotekarka przeczytała krótką historię o kotkach, żeby wzbudzić szacunek i sympatię do zwierząt z najbliższego otoczenia człowieka.Po wysłuchaniu  wiersza J.Tuwima pt." Kotek" dzieci malowały i wyklejały kotki na kartkach. W czasie pracy towarzyszyła im piosenka pt." Wlazł kotek na płotek". Po sprzątnięciu stolików dzieci odpowiadały na pytanie: Jakie znacie bajki , gdzie bohaterem jest kot? Okazało się, ze dzieci znają dużo opowiadań o kotkach. Odpowiedzi dzieci to: " Kot w butach" ,"Kot Prot", " Kot Filemon", " Kot Garfield", " Kot Tom". Po udzielonych prawidłowych odpowiedziach dzieci bawiły się w zabawę ruchową "uciekaj myszko do dziury, bo cię złapie kot bury".W czasie zabawy uczestnikom towarzyszył  uśmiech i dobry humor.


Biblioteka Publiczno- Szkolna w Łankiejmach corocznie świętuje Dzień Kota z uczniami oddziału przedszkolnego Zespołu Szkół w Łankiejmach, oraz Grupy Zabawowej istniejącej przy naszej bibliotece.

Dzieci bardzo chętnie rozmawiają o swoich puszystych pupilach, o ich przyzwyczajeniach i o tym jak wspaniale potrafią się z nami bawić.  Pani bibliotekarka przeczytała opowieść R.Kiplinga ,, O kocie , który zawsze chadzał własnymi drogami’. Opowieść ta przybliżyła charakter i upodobania kota, dlaczego jest on taki. Zainteresowanie  tym zwierzakiem było wielkie, uczniowie opowiadali o
swoich pupilach, o ich śmiesznych poczynaniach i jak z nimi spędzają wolny czas i oczywiście jak pielęgnują je. Dzieci z oddziału przedszkolnego przyniosły koty wykonane własnoręczne z surowców wtórnych. Z kolei dzieci z Grupy zabawowej wykonały wraz z rodzicami maski kota w których na koniec spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Bardzo podobała się wszystkim dzieciom piosenka ,,Kotki dwa’’ podczas której mogły śpiewać i naśladować ruchy kota.

W trakcie spotkania odbył się konkurs na odgadywanie popularnych kotów bajkowych, dzieci bez trudu poradziły sobie z tym zadaniem.
Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkową fotografię…