SPOTKANIE Z JOANNĄ SZCZEPKOWSKĄ

dodano: 21.04.2015
autor: Halina Wołodko
Na zaproszenie działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece w Korszach Dyskusyjnego Klubu Książki 16 kwietnia 2015 roku gościła w naszej placówce znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka, wyrazista komentatorka współczesnych wydarzeń - Joanna Szczepkowska.

Jedni podziwiają ja na deskach teatru, drudzy na szklanym ekranie lub z jej publikacji. Jednak dla większości kojarzona jest jako Pani, która oświadczyła w Dzienniku Telewizyjnym "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm".

Joanna Szczepkowska - wnuczka Jana Parandowskiego z lekka dozą humoru opowiadała o sobie i rodzinie.

"Szukam, badam, jeżdżę... Po co? Co dla mnie wynika z rodzinnych korzeni? Znaczenie ma dla mnie zapis przeżyć mojej rodziny. Zapis uczuć, takich jak strach, uniesienie, szczęście, rozpacz. Jestem dalszym ciągiem tego, co oni przeżyli. Jestem prawnuczką Polki, Ukraińca i Żydówki - to wynik mojego śledztwa na temat rodziny dziadka Jana Parandowskiego. A ze strony ojca Andrzeja Szczepkowskiego jestem prawnuczką polskiego rycerza i niemieckiego osadnika. Moi pradziadkowie mówili po polsku, ukraińsku, niemiecku i w jidysz."

Z łatwością przychodziło jej opisywanie swoich książek oraz ról granych w teatrze, filmie w Polsce oraz poza jej granicami.

Na zakończenie spotkania odbyło się podpisywanie książek. Padło wtedy wiele ciepłych słów w kierunku aktorki, która chętnie rozmawiała ze swoimi wielbicielami i czytelnikami.