SPOTKANIE Z JERZYM GÓRCZYŃSKIM

Autor: Halina Wołodko
8 marca 2013 roku Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach gościła pana Jerzego Górczyńskiego autora opowiadań, powieści, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Debiutował wierszem „ Tej ziemi” w 1972 roku w Gazecie Olsztyńskie. Swoje utwory publikował m. In. w „Warmii i Mazurach”, „ Nowej Wsi”, „Kormoranie”, „Miesięczniku Literackim”, „Olsztyńskim Informatorze Kulturalnym”, „Gońcu Bartoszyckim”, „Borussi”, czasopismach „Poezja Dzisiaj”, „Okolice”. 

Pierwsi czytelnicy zjawili się niemal godzinę przed czasem, dzięki czemu mieli możliwość konwersacji z autorem jeszcze przed spotkaniem. Pan Jerzy Górczyński nawiązał świetny kontakt z publicznością. Opowiadał o swoich książkach, ale szczególną uwagę poświęcił swojej najnowszej powieści „Niewolnicy muszą umrzeć”. 

To kolejna książka, która powstała na przestrzeni 10 lat z tzw. tryptyku, osadzonego w pewnym świecie realiów Polski. Pan Jerzy przytoczył również kilka faktów z życia prywatnego. Sposób w jaki opowiadał sprawił, że wszyscy z przyjemnością słuchali. Urzekł obecnych poczuciem humoru oraz spontanicznym zachowaniem. Ci którzy czuli niedosyt mogli zadawać pytania, po spotkaniu autor chętnie na nie odpowiadał. Na koniec spotkania można było zakupić książkę Jerzego Górczyńskiego, dostać autograf, zrobić sobie zdjęcie, a także porozmawiać. A rozmowom nie było końca.