SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARTĄ FOX

dodano: 09.03.2018
autor: Jadwiga Hajduk
5 marca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach gościła w swoich skromnych progach Panią Martę Fox - poetkę, powieściopisarkę i eseistkę.

Spotkanie z pisarką zgromadziło oprócz zwolenników jej literatury również członków Klubu Seniora pod Dębem, Dyskusyjnego Klubu Książki oraz laureatów konkursu czytelniczego „Wypożycz książkę z niespodzianką”. Na spotkaniu obecny był również Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski, który podziękował autorce za przybycie, życząc dalszej wspaniałej i owocnej twórczości.

Podczas spotkania Pani Marta opowiadała o swoim życiu osobistym oraz o pracy twórczej, a ciepło od niej bijące sprawiło, że uczestnicy z zaciekawieniem słuchali jej opowieści. Pisarka zdradziła pierwsze fakty, które wpłynęły na jej dalszą twórczość, a mianowicie to, że wydanie opowiadania pt.: „Gra” zadecydowało o tym, że postanowiła dalej pisać. Zanim jednak poznały ją rzesze czytelników Pani Marta ukończyła filologię polską oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 1974 roku pracowała jako bibliotekarka i nauczycielka języka polskiego, a następnie została dziennikarką redagując „Młodą Sztukę”. Współpracowała z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Śląsk”. Zamiłowanie do pracy z młodzieżą przyczyniły się do zaangażowania się w pracę Teatru Dzieci „Zagłębie” oraz aranżowaniem spotkań z pisarzami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach.

Autorka wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, eseje, wiersze). Jej poezja była tłumaczona na język angielski, niemiecki, portugalski, francuski i hiszpański. Wyróżniona została kilkoma ważnymi nagrodami literackimi. W swojej bogatej twórczości Pisarka nawiązuje do problematyki rodzinnej i ukazuje nowoczesny model rodziny. Nie omija jednak tematów trudnych do których należą nadużycia w rodzinie. Ważnym tematem w jej twórczości jest miłość. Tworzy literaturę dla młodzieży i o młodzieży. W sposób bardzo odważny, a zarazem subtelny pisze o sprawach dojrzewania, inicjacji. Jej powieści zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów, a cała twórczość wzbudza duże zainteresowanie zarówno wśród czytelników, jak i krytyków.

Na zakończenie bardzo ciekawego i inspirującego spotkania jego uczestnicy mogli kupić książki pisarki i otrzymać autograf.