SPOTKANIE AUTORSKIE Z JERZYM NIEMCZUKIEM

dodano: 18.05.2016
autor: Halina Wołodko
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach w ramach kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowała 17.05.2016 r. spotkanie autorskie z Jerzym Niemczukiem.

Niemczuk, człowiek barwny, fantastyczny gawędziarz, polski prozaik, komediopisarz, scenarzysta, autor słuchowisk i książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomysłodawca i współscenarzysta kultowego serialu „Ranczo” – bezkonkurencyjnego hitu TVP, autor scenariuszy bardzo popularnych seriali i filmów fabularnych, m.in. „Siła Wyższa”, „Stacyjka”, „Rodzina zastępcza”. Debiutował w 1970 roku w „Nowych Książkach”. Za książkę Przygody Zuzanki otrzymał w 1995 roku Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego dla najlepszej książki dla dzieci roku 1994.

Autor już na początku przyznał, że woli spotkania w mniejszych miejscowościach, bowiem ma lepszy kontakt z publicznością i lubi z nią rozmawiać.

Pierwsza część spotkania to opowieść autora o jego życiu prywatnym. Od dziecka pałał miłością do Mazur – marzenia się spełniły i obecnie mieszka koło Szczytna. Pracował w różnych czasopismach, pisał słuchowiska do radia. W stanie wojennym pisał książki dla dzieci, w których zawsze opowiadał coś zabawnego i pouczającego.

Autor wspomniał też, że miał założoną teczkę w IPN-ie i kiedy do niej zajrzał przeczytał wpis: „Niemczuk nigdy nie będzie dobrym pisarzem, bo nie rozumie człowieka”.

Pan Jerzy odczytał fragmenty o babce Kornasiowej i jej sąsiadce Mularskiej, a widownia co rusz się zaśmiewała. Autor czytał gestykulując, akcentował głosem niektóre fragmenty – rozbawił widownię do łez.

Pisanie książek i słuchowisk to dla Pana Jerzego misja i wyzwanie. Stara się obserwować zachowanie ludzi i piękno przyrody. Na tych obserwacjach kształtuje charaktery swoich bohaterów i opisy postaci książkowych.

Miłym zakończeniem spotkania była informacja, że powstaje już nowa książka pt. „Królowa nieszczęścia”.

Przy słodkim poczęstunku czas spędzony w towarzystwie twórczego poety minął bardzo szybko. Na zakończenie nasz specjalny gość rozdał autografy, a nam pozostały tylko miłe wspomnienia.