SMAKI KULTUR W KORSZACH

dodano: 28.09.2018
autor: KSSK „Otwarte Drzwi”
W ostatnią sobotę tj. 22.09.2018 r. mieszkańcy Korsz i okolicznych miejscowości licznie wzięli udział w imprezie pt. „Smaki Kultur” w ramach projektu pt. „Smaki kultur - przegląd inicjujący cykl wydarzeń promujących kulinaria, tradycje, rękodzieło i historię terenu LSR”. Projekt realizowany przez Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Otwarte Drzwi” w ramach projektu współfinansowanego przez LGD „Barcja”.

Na Publicznym Miejscu Spotkań w Korszach odbywały się występy artystyczne lokalnych zespołów, prezentacja stoisk kulinarnych, konkursy. Gwiazdą wieczoru był zespół THE UKRAINIAN FOLK.

W tygodniu poprzedzającym imprezę odbyły się warsztaty kulinarne, w których wzięli udział mieszkańcy Gminy Korsze i Gminy Barciany. Efekty warsztatów można było ocenić podczas sobotniego wydarzenia. Na stoiskach przygotowanych przez uczestników projektu zagościły cztery potrawy: cepeliny, bigos staropolski, barszcz czerwony z uszkami oraz pulpeciki królewieckie. Potrawy nawiązywały smakiem do dziedzictwa kulinarnego mieszkańców LSR i uwzględniały wielokulturowość naszych mieszkańców. Osoby zamieszkujące nasze tereny to głównie ludność napływowa z Kresów Wschodnich i innych regionów Polski. To rejon, w którym mieszają się rozmaite wpływy kulturowe i tradycje kulinarne. Swoje zadowolenie lub niezadowolenie z degustacji potraw uczestnicy imprezy mogli wyrazić głosując na tabletach poprzez aplikację Happy Statistics. Zdecydowana większość głosujących wyraziła pozytywną opinię o serwowanych potrawach i była bardzo zadowolona z degustacji. Nad głosowaniem czuwali wolontariusze.

Podczas wydarzenia oprócz bezpłatnej degustacji smacznych potraw uczestnicy wzięli udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez organizatorów nagradzanych gadżetami i symbolicznymi upominkami. Dostępna była również bezpłatnie publikacja „Kulinarne Smaki” z przepisami potraw promowanych w projekcie.

Święto smaków było okazją do przypomnienia i przekazania tradycji w celu jej kultywowania przez młode pokolenie.

Impreza zakończyła się o godz. 24:00 i była zabezpieczona przez firmę ochroniarską.