SIECIAKI

dodano: 31.07.2015
autor: Elżbieta Kozłowska
Moc wrażeń, emocji i ciekawych informacji. Tak rozpoczął się czwartkowy dzień „Sieciaków na wakacjach”. Dnia 23.07.2015 r. równo o godzinie 13:00 rozpoczęliśmy zmagania z Internetem, a bliżej w Internecie, korzystając z portalu www.sieciaki.pl oraz otrzymanych z Fundacji Dzieci Niczyje materiałów niezbędnych do realizacji naszego pikniku. Krótka, ale szczegółowa informacja o naszym spotkaniu pokaże jego zasięg i obraz.

Na pierwszy rzut poszła książeczka „Poznaj bezpieczny Internet”. Labirynty, rebusy, krzyżówki coraz bardziej wciągały naszych uczestników, każdy chciał być pierwszy. Gwar jaki roznosił się po sali świadczył, że dzieci pracowały z entuzjazmem. Ci bardziej znający zasady bezpieczeństwa w korzystaniu z komputera tłumaczyli młodszym. Tak niepostrzeżenie minęła godzina naszego pikniku. Przyszedł czas na trochę relaksu. Ogłoszono konkurs na najciekawszą małpę czyli „Jestem @ w Internecie”. Uczestnicy otrzymali materiały do wykonania powierzonego zadania. Małpa wykonana z nakrętek, zwana przez najmłodszych małpą ekologiczną zdobyła najwięcej głosów i otrzymała pierwsze miejsce. Kiedy nastąpił koniec zabawy, uczestnicy wzięli się do dalszej nauki, oczywiście przez rozrywkę. Gra planszowa Misja bezpieczny Internet, przekazująca wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu w bardzo atrakcyjny sposób, spodobała się uczestnikom. Połączenie planszy z ekranem to jest to - stwierdził Adaś, uczestnik pikniku. Każda z grup chciała jak najszybciej ukończyć misję posuwając pionkami po planszy.

Po tak dużej dawce informacji i wiedzy „główka” jest zmęczona i potrzebuje wypoczynku. Główki naszych uczestników również zaczęły sygnalizować swoje zmęczenie, dlatego postanowiliśmy wzmocnić ich koncentrację i dać dawkę nowych sił poprzez chwilę relaksu przy grillowanej kiełbasce. Nasze Sieciaki posilone i z nowymi zasobami energii wróciły do pracy. W tej części zajęć mieli okazję poznać Zuźkę, Tunia oraz Dingo - bohaterów sieciaki.pl, którzy przygotowali im masę zadań. Młodzi Internauci wykazali się dużą wiedzą i wszystkie zadania wykonali na szóstkę. Potwierdzeniem tej wiedzy był wspólnie rozwiązany test podsumowujący.

Tak minęła trzecia godzina spotkania. Brzydka pogoda i deszcz pokrzyżował trochę plany wykonania dużej małpy na trawie. Poprzez „burzę mózgów” uczestnicy wymyślili, żeby zrobić to na postoju. Po zatrzymaniu samochodów i zajęciu postoju przy bibliotece zrodziło się wiele koncepcji. Po wybraniu jednej z nich, uczestnicy ruszyli do realizacji. Choć nie każdy wyraził chęć położenia się na wilgotnej macie, pozostali jednak realizowali swój plan - w prawo ,w lewo, zwiń się - padały komendy. Dzieci chętnie, choć już zmęczone poprawkami poddawały się rozkazom. Plan został wykonany, choć efekt nie był taki jak zakładaliśmy i nie wszyscy byli zadowoleni. @ miała być taka okazała. Wszystko przez ten deszcz.

Po powrocie do sali sieciaków, przy słodkim poczęstunku nastąpiło sprawdzenie zdobytej wiedzy. Wypadło bardzo dobrze. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w pikniku. I tak po pięciu godzinach zakończył się dzień pełen atrakcji i wrażeń w towarzystwie bohaterów sieciaki.pl.


Fot. Maciej Ceglecki