ROK PEŁEN AKTYWNOŚCI

Autor: Anna Konopka
13.12.2013 roku minął rok jak powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Łankiejmach. Dwanaście miesięcy, niby nie dużo, ale wiele się u nas działo- mówi Anna Konopka, przewodnicząca koła i współzałożycielka. Jest nas 20 i każda z nas ma różne umiejętności, od gotowania po szycie, aż do śpiewu. Pierwsza uroczystość jaka odbyła się w naszym kole to Dzień Babci. Spotkanie to uświetnił występ uczniów z miejscowej szkoły, którzy przedstawili inscenizację pt. ,,Piekł Dziadek Babkę’’.

Walentynki i Dzień Kobiet 
minęły także na spotkaniach w swoim gronie. Z tej okazji kobiety zaprezentowały specjały kulinarne, zaś Pani Roma Karowska przedstawiła napisany wiersz pt. „Dzień Kobiet w Kole Gospodyń Wiejskich’’. Zbliżały się Święta Wielkiej Nocy… Przygotowałyśmy więc piękną Palmę Wielkanocną, postarałyśmy się, aby była bardzo wysoka i kolorowa. Wysiłek nie poszedł na marne. Palma została wyróżniona przez Proboszcza naszej parafii na uroczystej mszy.  Czas leciał bardzo miło i spokojnie, ale do czasu, gdy ogłoszono, że w Korszach odbędzie się ,,Majówka z grochówką’’ i to jeszcze tematyczna, bo ,,Na cygańską nutę’’. Było to nie lada wyzwanie. Z pomocą jednak przyszedł nam Pan Andrzej, który nie bał się tego podjąć. Pomógł nam od strony muzycznej i wspomógł swoim głosem. Pierwsze spotkania były bardzo pracowite.

Wybór cygańskich piosenek, ich przygotowanie wymagało cierpliwości i zaangażowania (po prostu nie
byłyśmy fachowcami w tej dziedzinie- raczkowałyśmy). Musiałyśmy wybrać także nazwę  naszemuzespołowi. Po długim namyśle i ku zaskoczeniu przewodniczącej koła wybór padł na „Ani Babki”.  I tak Koło Gospodyń po raz pierwszy zaśpiewało pod nazwą ,,Ani Babki” na majówce w Łankiejmach. Była to swego rodzaju próba generalna przed występem w  Korszach. To tu także pierwszy raz zaśpiewał z Kołem „Andriu”, czyli Pan Andrzej. Swój debiut miała także pięcioletnia Hania wykonując piosenkę ,,Dziękuję Ci za miłość’’. 18.05.2013 r. odbyła się „Majówka z grochówką” w Korszach. Koło Gospodyń wystąpiło już jako ,,Ani Babki i Andriu’’. Udany występ upewnił nas w tym, że potrafimy wspólnie zrobić rewelacyjne rzeczy.

Sołectwo Łankiejmy, w tym Koło Gospodyń
Wiejskich, dzięki tak wielkiemu zaangażowaniu zajęło I miejsce za wystrój stoiska i zaprezentowanie się na scenie. W czerwcu Koło Gospodyń wraz z Sołtysem oraz Biblioteką  w Łankiejmach zorganizowało ,,Piknik z Okazji Dni Rodziny’’ na Wesołej Polanie. Piknik był imprezą o zasięgu lokalnym, jednak nie zabrakło na nim także gości. Gry i zabawy dla rodzin oraz konkursy zostały poprowadzone przez miejscową bibliotekarkę i radną. Sołtys  i biblioteka zadbali o nagrody i o skromny poczęstunek. Andriu zapewnił dobrą muzykę i zabawę do późnych godzin nocnych .