RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE

dodano: 23.02.2017
autor: Monika Hajduk
Na skutek nieustannego rozwoju technologicznego, niemal wszyscy korzystają z Internetu. Szczególnie chętnie posługują się nim dzieci - także te najmłodsze - nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie. W związku z tym od kilku lat w Polsce organizowana jest akcja Dzień Bezpiecznego Internetu - w tym roku pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Realizatorem akcji jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Biblioteka w Łankiejmach, jak co roku, przyłączyła się do akcji i zorganizowała spotkania na temat bezpiecznego poruszania się po sieci. W spotkaniach brali udział uczniowie miejscowego Zespołu Szkół - zarówno ci najmłodsi, jak i uczniowie gimnazjum. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialne dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu i mogły odnieść je do własnych doświadczeń. Prezentowane materiały dopasowane były do wieku odbiorców, aby jak najlepiej do nich trafiły. Najmłodsi uczestnicy obejrzeli krótkie filmiki animowane, które przedstawiały główne zasady bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie kl. IV zagrali w grę decyzyjną, w której wcielając się w rolę chłopca, dokonywali wyborów związanych z aktywnością w sieci - dobrych lub złych - i ponosili ich konsekwencje. Młodzież z gimnazjum poznała prawdziwe historie młodych ludzi, którzy doznali krzywdy na skutek nierozważnego korzystania z Internetu.

W czasie spotkań przypomniano uczniom, że ponoszą odpowiedzialność za to, co robią w sieci i że rolą każdego użytkownika Internetu jest tworzenie bezpiecznego środowiska online.