BIBLIOTECZNY RAJD ROWEROWY DO RESZLA

dodano: 11.09.2017
autor: Katarzyna Kietlińska
Dnia 9 września (sobota) sprzed Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach wyruszył kolejny rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”.

Tym razem trasa wiodła do Reszla, a punktem docelowym był Zamek, którego zwiedzanie uczestnicy rajdu rozpoczęli po krótkiej przerwie na odpoczynek po niemałym wysiłku przejechania 15 kilometrów.

Historia Zamku sięga 1350 roku, kiedy to biskup Jan z Miśni rozpoczął jego budowę. Zamek wykończono między 1371, a 1400 rokiem. Pełnił on funkcję fortecy nadgranicznej, zwróconej przeciwko Litwie. Na zwiedzających czekały niesamowite wrażenia, jakie wywarły lochy zamkowe oraz wieża i znajdujące się tam eksponaty służące kiedyś torturom. Innym zabytkiem miasta jest kościół. Świątynia została zbudowana zapewne po 1360 roku. Uczestnicy po wysłuchaniu krótkiej historii kościoła mogli spróbować swoich sił i wejść na wieżę kościelną, skąd podziwiali przepiękną panoramę Reszla.

Następnie rajdowicze udali się na „Targowicę”. „Targowica” to nazwa umowna, obecna w reszelskiej społeczności „od zawsze”. Prawdopodobnie wzięła się z czasów, kiedy była miejscem wiejskich targów. Tam zorganizowaliśmy wspólne grillowanie. Organizatorzy zadbali o stronę rozrywkową organizując szereg konkursów, a były to m.in. krzyżówka związana z Reszlem, gra „gorący ziemniak” oraz dla odważnych gra twister. Każdy uczestnik otrzymał drobną nagrodę. Był również czas na posiedzenie na trawie i poczucie wyjątkowej atmosfery, która panuje w tym pięknym miejscu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu, między innymi Pani Ani i Witkowi z Korsz za asekurację samochodową i pomoc techniczną.

Uczestnikom bardzo podobał się rajd. Wszyscy wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych rajdach, na które (jak zapewniali) będą czekać z niecierpliwością. Biblioteka jako organizator na pewno ich nie zawiedzie.