PRACOWITY I TWÓRCZY TYDZIEŃ BIBLIOTEK

dodano: 19.05.2017
autor: Zofia Janczewska
Tydzień Bibliotek to jedna z form promocji czytelnictwa oraz zbiorów bibliotecznych. Hasło Tygodnia Bibliotek, które odbyły się w dniach 8-15 maja brzmiało „Biblioteka. Oczywiście!”.

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek w naszej placówce rozpoczęliśmy już w sobotę 6 maja organizując Biblioteczny Rajd Rowerowy. Następne dni były również pełne atrakcji i emocji.

8 maja zawitał do nas Teatr Duet z Krakowa przedstawiając bajkę pt. „Sówka Mądra Główka”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały bajkę, a następnie wraz z aktorami włączyły się do wspólnej zabawy.

9 maja odbyło się czytanie bajek dla przedszkolaków techniką Kamishibai, czyli teatru obrazkowego. W dosłownym znaczeniu to papierowy teatr. Jest to technika czytania wywodząca się z Japonii. Kami - papier. Shibai - sztuka. Historie opowiadane są za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały i oglądały przedstawianą historię.

Kolejnym punktem wtorkowego popołudnia było spotkanie Grupy Zabawowej, podczas którego dzieci tańczyły w rytm muzyki, układały domki z klocków oraz grały na instrumentach muzycznych.

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie Klubu Seniora. W jego trakcie wspominano wycieczkę rowerową oraz dyskutowano na temat zabytków Warmii i Mazur.

10 maja odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej, które po wysłuchaniu bajki pt. „Legenda o skarbniku” wzięły udział w konkursie plastycznym „Mój bajkowy bohater”. Najlepsze prace nagrodzono, a pozostałe dzieci otrzymały cukierki.

11 maja o godz. 9:00 z wizytą przybyły dzieci z Przedszkola Miejskiego. Zajęcia z dziećmi pt. „Piękna Bajka Poczytajka” poprowadzili seniorzy, czytając i opowiadając bajki.

O godz. 10:30 na placu przed Biblioteką, w specjalnie przygotowanej scenerii odbył się „Maraton Czytania”. Jako pierwsi czytali uczniowie ze Szkoły Podstawowej, a następnie uczniowie Gimnazjum oraz mieszkańcy Korsz i przypadkowi przechodnie. W trakcie maratonu wewnątrz biblioteki odbywały się zajęcia dla klas najmłodszych, podczas których czytano bajki metodą Kamishibai.

W godzinach popołudniowych odbyły się zajęcia Klubu Kodowania, podczas których kodowano w języku Scratch z wykorzystaniem robotów Finch i mBot.

12 maja gościliśmy w bibliotece Panią Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie - Sylwię Wąsowicz, która poprowadziła zajęcia z nietypową książką, a mianowicie z „Picture bookiem”. „Picture book” to książka, w której główną rolę odgrywają ilustracje, nie ma tu wielu słów a są same obrazki. Ilustracje w dziecięcych książkach mają ważną funkcję do spełnienia: rozwijają dziecięcą wyobraźnię, pokazują świat (nawet ten mniej realny, abstrakcyjny), porządkują pewne wyobrażenia o świecie i otoczeniu, uwrażliwiają estetycznie, czasem opowiadają historię, edukują, oddziałują na emocje.

Dzieci oglądając książkę obrazkową mogły wejść w tę opowieść i jednocześnie utożsamić się z przygodami bohaterów.

Na podstawie przedstawionych książek obrazkowych każde dziecko mogło stworzyć własną historię i do tej historii własnoręcznie wykonać ilustrację. Uczestnicy zajęć wykazali się niesamowitą wrażliwością i wyobraźnią, czego efektem były wspaniałe prace plastyczne.

Z oferty Tygodnia Bibliotek w naszej placówce skorzystało 454 użytkowników.