O BEZPIECZEŃSTWIE W SIECI

dodano: 05.03.2019
autor: MGBP Korsze
Internet stał się nieodłączną częścią naszej codzienności, a szczególnie codzienności naszych pociech. Pomimo tego, że jest nieocenionym źródłem wiedzy, wymiany doświadczeń, miejscem wirtualnych spotkań z innymi ludźmi, to niesie też za sobą wiele zagrożeń. Warto więc poznać podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w lutym i marcu w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbyły się spotkania edukacyjne w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Bibliotekę odwiedziła klasa I A, III A i VI B Szkoły Podstawowej w Korszach.

Młodsze dzieci oglądały kreskówki, w których główni bohaterowie pokazywali jak bezpiecznie poruszać się w sieci. Dzieci poznały słownictwo związane z wykorzystaniem komputera i Internetu. Dowiedziały się także o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą je spotkać w wirtualnym świecie oraz jak się przed nimi ustrzec. Szczególną uwagę zwrócono na to, czego nie wolno robić podczas korzystania z Internetu. Dzieci brały udział w zabawach, rozwiązywały także quizy, krzyżówki i zagadki, aby utrwalić wiedzę zdobytą podczas spotkania.

Klasa VI B obejrzała film oparty na prawdziwych zgłoszeniach przesłanych do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Spotkanie miało za zadanie podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji oraz roli świadków sytuacji związanych z cyberprzemocą. Na koniec wspólnie podsumowano najważniejsze zasady, które pojawiły się podczas zajęć.

Klasa I A dodatkowo uczestniczyła w zajęciach z robotami, których celem było zainteresowanie młodych ludzi kodowaniem oraz pokazanie im, że rozpoczęcie przygody z programowaniem nie jest aż tak trudne jak mogłoby się wydawać.

Warto tu przypomnieć rodzicom o tym, że nie wolno dawać dzieciom całkowitej wolności w sieci. Zasady mądrego i ostrożnego korzystania z Internetu, które sami stosujemy powinniśmy bezapelacyjnie wpoić naszym pociechom, co też staraliśmy się uczynić podczas organizowanych zajęć.