Pierwszy dzień wiosny Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach przywitała nietypowo, a mianowicie spotkaniami z Moniką Sawicka – pisarką i dziennikarką z Łodzi.
Pani Monika uważana jest za autorkę książek z działu tzw. „literatury kobiecej” i znana jest z wielu audycji radiowych i telewizyjnych, a także recenzji prasowych.
Pierwszą powieść pisarka pisała do szuflady i miała ona służyć jako terapia w radzeniu sobie z własnymi problemami. Pierwszym recenzentem tej powieści był Janusz L. Wiśniewski i to jego opinia spowodowała, że autorka postanowiła ją wydać, pod tytułem „Kruchość porcelany”. Następna powieść to „Serwantka”, a za nią pojawiały się kolejne tytuły, jak „Demi Sec”, „Gra wstępna” czy „Kolejność uczuć”.
Razem z autorką dwunastu powieści, w tym także dla dzieci, wiosnę w Bibliotece witały dzieci z dwóch klas drugich Szkoły Podstawowej w Korszach oraz młodzież Gimnazjum.
W trakcie spotkania dla dzieci Pani Monika w bardzo przystępny sposób opowiadała na czym polega praca pisarki, jak powstają książki i co jest ich inspiracją. Na przykładzie książeczki dla dzieci pt. „O Kajtku szczęściarzu” dzieci dowiedziały się co to jest przyjaźń, odpowiedzialność za drugą istotę i jak opiekować się zwierzętami, ale też i młodszym rodzeństwem.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o przygodach pieska i zadawały wiele pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi.
W trakcie spotkania Pani Monika ogłosiła również konkurs plastyczny na „Portret Kajtka”. Uczniowie z ogromnym zapałem zabrali się do pracy wiedząc, że nagrodą będzie książka o Kajtku.
Najładniejsze prace zostały nagrodzone. Były też wyróżnienia, za które dzieci otrzymały nagrody pocieszenia.
Po spotkaniu z dziećmi ze Szkoły Podstawowej przybyli uczniowie z Gimnazjum, dla których autorka poprowadziła warsztaty pt. „Moja Książka Marzeń”.
Młodzież tworzyła książki przedstawiające ich własne marzenia i pragnienia, obrazując je wyciętymi ilustracjami z czasopism. Zwizualizowane marzenia stały się bliższe i bardziej realne, a są to plany, do których młodzież będzie dążyć w swoim dorosłym życiu.
Niecodzienne spotkanie z pisarką dało młodzieży wiele do myślenia, pobudziło wyobraźnię, uczyło pracy zespołowej, było inspiracją do nowych wyzwań i uruchomiło kreatywność.
Powstały piękne prace, które są do wzglądu w Bibliotece. Za parę lat mogą służyć one do skonfrontowania marzeń z rzeczywistością.
W godzinach popołudniowych autorka spotkała się z dorosłą publicznością. Tytuł spotkania brzmiał zagadkowo „Miłość niejedno ma imię”.
Już po pierwszych minutach spotkania jego uczestnicy dowiedzieli się czy miłość to związek chemiczny? Dlaczego mężczyźni nie potrafią kłamać, a kobiety ciągle płaczą? Jak poradzić sobie z odejściem najbliższych, a także ze stratą ukochanego?
Dalsza część spotkania przerodziła się w studium życia i miłości. Treści przekazywane przez pisarkę wywołały wiele emocji od wzruszenia do refleksji, a czasem nawet złości i smutku.
Jej trudne dzieciństwo i małżeństwo, w którym była ofiarą przemocy domowej wpłynęło w dużej mierze na charakter jej twórczości. W swoich książkach porusza m.in. motywy przemocy wobec kobiet, problem alkoholizmu, utraty dziecka, radzenia sobie ze śmiercią bliskich, ale też nawiązuje do pragnień, np. pragnienia miłości.
Sama autorka mówi o sobie, że ma duży dystans do siebie, ale też sporo pokory. Jej twórczość pokazuje z dużym dystansem i lekką autoironią problemy i zagrożenia dzisiejszego świata, ale nie epatuje smutkiem, a daje czytelnikom dużo optymizmu.
Spotkanie pokazało, że Pani Monika to niesamowita osoba – ciepła, wrażliwa, a przede wszystkim otwarta, która potrafi stworzyć szczególną więź z czytelnikami. Ta więź była widoczna już od pierwszych chwil spotkania, dlatego pozostanie ono na długo w pamięci uczestników.
Efektem końcowym spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłą publicznością była możliwość zakupienia książek z autografem pisarki.
Kilka tytułów książek Moniki Sawickiej dostępnych jest w naszej bibliotece. Zapraszamy do ich wypożyczania i przeczytania.