NARODOWE CZYTANIE 2022

dodano: 07.09.2022
autor: MGBP Korsze
Tradycyjnie, jak co roku, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach po raz jedenasty włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która na stałe weszła w kalendarz imprez bibliotecznych.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”.

Z tej okazji 3 września spotkaliśmy się na skwerze miejskim przy fontannie, aby wraz z zaproszonymi gośćmi odczytać dzieła Adama Mickiewicza. Wydarzenie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Katarzyna Kietlińska odczytaniem okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu fotograficznego zorganizowanego specjalnie na tę okoliczność pt.: „Romantyczna Gmina Korsze”. Nagrody za najciekawsze zdjęcia otrzymali: Julia Darmostuk, Paulina Polek oraz Szymon Siwek. Wystawa fotografii nadesłanych na konkurs stanowiła wyjątkowe tło do czytanych utworów. Jak co roku naszą akcję uświetnili znakomici goście. Szczególne podziękowania należą się więc: Pani Ewie Wronisz, Panu Piotrowi Sańko, Pani Elżbiecie Pieckowskiej-Sidz, Pani Alinie Janiszewskiej, Pani Agnieszce Bańce, Pani Danucie Kuriata oraz Paulinie Polek.