NARODOWE CZYTANIE

dodano: 01.09.2020
autor: MGBP Korsze
5 września 2020 roku o godz. 10:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. Lekturą, którą wspólnie odczytamy będzie Balladyna Juliusza Słowackiego. Lektorami będą zaproszeni goście oraz mieszkańcy Korsz.

Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji. Juliusz Słowacki połączył w tym utworze realizm oraz fantastykę. To opowieść o niezdrowej rywalizacji, żądzy władzy i sukcesu za wszelką cenę…

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania organizowana jest nieprzerwanie przez Prezydenta RP od 2012 roku. Wydarzenie ma na celu promocję czytelnictwa, jest też okazją do przypomnienia bądź zapoznania Polaków z klasykami narodowej literatury. Od początku cieszy się wielką popularnością oraz doskonałym odbiorem społecznym. Jednoczy i angażuje różne środowiska - instytucje państwowe, szkoły i organizacje społeczne, osoby życia publicznego, przedstawicieli mediów oraz czytelników.

W poprzednich latach czytaliśmy już takie dzieła jak: Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a także nowele polskie.

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbędzie się pod pewnymi restrykcjami w związku z epidemią wirusa SARS-COV-2 w Polsce.

Procedury obowiązujące podczas 9 edycji Narodowego Czytania zawarte są w Regulaminie, z którym każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest zapoznać się i przestrzegać zapisów w nim zawartych.