NARODOWE CZYTANIE 2020

dodano: 10.09.2020
autor: MGBP Korsze
5 września 2020 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach już po raz dziewiąty przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji promującej czytelnictwo pod hasłem Narodowe Czytanie. Akcja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, prowadzona jest od 2012 roku.

Podczas tegorocznej akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Balladynę Juliusza Słowackiego.

Prezydent podkreślał, że Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Sobotnim rankiem w wypożyczalni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, w tle pięknie wykonanej scenerii rozpoczęło się czytanie. Po kilku słowach wstępu, przywitaniu uczestników oraz odczytaniu listu Prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcającego rodaków do czytania, jako pierwszy, czytanie dramatu rozpoczął Pan Piotr Sańko - kierownik Referatu Oświaty i Kultury. Następnie w akcję włączyli się kolejni, zaproszeni goście, a mianowicie Pani Ewa Wronisz - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Pani Elżbieta Pieckowska-Sidz - pracownik Urzędu Miejskiego w Korszach, Pani Anna Dymitrowicz - wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Korszach, Panie Sylwia Przerwa i Katarzyna Czapla - reprezentujące Przedszkole Miejskie w Korszach oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Seniora „Pod Dębem”, pracownicy biblioteki oraz mieszkańcy Korsz.

Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania, którzy z chęcią włączyli się do tej wspaniałej akcji promującej kulturę i znajomość polskiej literatury serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Relację online z Narodowego Czytania można oglądać na naszym bibliotecznym Facebooku: