NARODOWE CZYTANIE 2019

dodano: 13.09.2019
autor: MGBP Korsze
7 września 2019 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach już po raz ósmy przystąpiła do Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, które jest ogólnopolską akcją prowadzoną od 2012 roku.

Podczas tegorocznej akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką dokonali wyboru ośmiu lektur z ponad stu pozycji na ósme Narodowe Czytanie:

1. „Dobra Pani” - Eliza Orzeszkowa
2. „Dym” - Maria Konopnicka
3. „Katarynka” - Bolesław Prus
4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” - Bruno Schulz
5. „Orka” - Władysław Stanisław Reymont
6. „Rozdziobią nas kruki, wrony...” - Stefan Żeromski
7. „Sachem” - Henryk Sienkiewicz
8. „Sawa” - Henryk Rzewuski

Prezydent podkreślał, że:

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.”

Czytanie rozpoczęło się w sobotni ranek na placu przy fontannie w tle pięknie wykonanej scenerii. Na wstępie Pani Jadwiga Hajduk Dyrektor Biblioteki odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy, który zachęcał rodaków do czytania. Jako pierwsza czytanie nowel rozpoczęła wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Korszach Pani Anna Dymitrowicz. Następnie w akcję włączyli się zaproszeni goście, a mianowicie Pani Elżbieta Sidz, Pan Piotr Sańko oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Seniora „Pod Dębem”, pracownicy biblioteki oraz mieszkańcy Korsz.

Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za przybycie.