NARODOWE CZYTANIE 2016

dodano: 08.09.2016
autor: Halina Wołodko
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach wzięła udział w piątej edycji projektu Narodowego Czytania. Tegoroczna akcja miała miejsce w sobotę 3 września 2016 r. i już po raz drugi odbyła się na korszeńskim skwerku przy fontannie.

Tegoroczną lekturą akcji było „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie, mające na celu propagowanie literatury narodowej, organizowane jest od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W roku 2013 odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Rok 2014 to „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa.

Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, podkreśleniu bogactwa i piękna polskiej literatury, ma podkreślić potrzebę troski o polszczyznę. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi, wzmacniamy poczucie naszej wspólnej tożsamości.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

„To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić” – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława Stanisława Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Na początku Narodowego Czytania w Korszach zabrzmiała pieśń „Quo Vadis Domine” w wykonaniu Michała Bajora oraz odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, inaugurujący tegoroczną akcję.

„Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą” – napisał w liście Prezydent.

Wszystkich zgromadzonych na tym niecodziennym wydarzeniu powitała dyrektor biblioteki, która też jako pierwsza rozpoczęła czytanie wielkiego dzieła. Następnie w akcję włączyli się zaproszeni goście oraz mieszkańcy Korsz.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Panowała miła atmosfera. Narodowemu Czytaniu sprzyjała też piękna pogoda.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i obserwatorom akcji i zapraszamy na przyszłoroczną edycję Narodowego Czytania.