NAMALUJĘ CZĄSTKĘ UKRAINY

dodano: 31.07.2015
autor: Elżbieta Kozłowska
Nasze spotkanie w bibliotece dnia 20.07.2015 r., które odbyło się w ramach konkursu „Kierunek wschód” pod hasłem „Namaluję cząstkę Ukrainy” rozpoczęła
Dyrektor biblioteki Pani Jadwiga Hajduk, która krótko przedstawiła cel i charakter spotkania. Następnie zabrał głos Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, a zarazem opiekun naszych zajęć, Pan Tomasz Lenkowski  oraz zaproszony gość Pan Igor Drozd–Duszyński, który przyjechał z Ukrainy z miejscowości Lubomil na Wołyniu.

Pan Igor to malarz, tworzący obrazy inspirowane poezją, w których są zarówno obiekty architektoniczne jak i bajeczne ornamenty oraz kolory świata fantazji, to koordynator Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, zdobywca honorowej nagrody ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. Po oficjalnym otwarciu spotkania, przyszła chwila na zaprezentowanie historii Ukrainy. Tu głos zabrał Kamil Kozłowski przedstawiając prezentację o dorobku w świecie kultury Ukrainy, wspominając także dzień dzisiejszy i interwencję władz Rosyjskich na najpiękniejszą część Ukrainy –Krym. Kamil przedstawił również sylwetki znanych malarzy ukraińskich, między innymi: Adolfa Federa- malarza tworzącego we Francji, Iwana Trusz –ukraińskiego malarza, Romana Turyn – ukraińskiego malarza, który studiował na ASP w Krakowie, oraz Iwana Łukycz Wendzyłowycza – malarza i rzeźbiarza i wielu innych. Po prelekcji uczestnicy obejrzeli fotografie z prywatnej kolekcji, a mianowicie widoki z pięknych zakątków Ukrainy, zabytki i ciekawe obiekty Odessy oraz przepiękne pałace i nadmorskie widoki z Krymu. Dużo ciekawostek ukraińskich przekazał nam zaproszony gość, który opowiedział o życiu codziennym i obyczajach panujących w miejscowości w której zamieszkuje oraz z całego kraju. Wszystkie informacje przeplatane były pokazem slajdów. Z głową pełną ciekawostek i wiadomości zakończyliśmy pierwszy dzień zajęć.
 
Kolejny dzień pracytwórczej rozpoczęliśmy punktualnie o trzynastej. Ten cykl zajęć całkowicie poświęciliśmy sztuce malowania. Każdy z uczestników otrzymał
przybory do malowania, farby, podobrazia i sztalugi. Niestety niektórzy uczestnicy musieli zadowolić się kartką papieru i farbami. Zbyt niski budżet ograniczał nam niestety zakupy materiałów do malowania dla tak dużej grupy uczestników. Po krótkim wstępie i wprowadzeniu w sztukę tworzenia przyszedł czas na to aby wykazać się zdolnościami i zacząć malowanie. Pan malarz pouczył uczestników jak prawidłowo nakładać farbę na płótno i pociągać pędzlem. Aby wprawić się w malowaniu uczestnicy wykonali wspólny obraz pod okiem Pana Igora. Efekt był wspaniały, powstał obraz którego nie powstydziłby się profesjonalny malarz. Tak stwierdził nasz gość a zarazem trener naszego spotkania. I tak malowaliśmy przez dwa dni. Niestety czas spotkań dobiegał końca.

Trzeci dzień zajęć spędziliśmy przy ukraińskiej herbatce, na pogawędce o tym jak miło spędzaliśmy wspólnie czas. Jeszcze ostatni rzut oka na nasze prace, choć może nie najładniejsze, ale własne. Cykl spotkań pt. „Namaluję cząstkę Ukrainy” dobiegł końca. Niestety pogoda nie pozwoliła nam na wystawienie prac na mieście. Deszcz, deszcz i jeszcze raz deszcz, a potem zasłużony urlop (oczywiście pani bibliotekarki). Wystawę prac, które powstały podczas zajęć można obejrzeć w bibliotece, a na miasto wyruszymy w pierwszej połowie września.

Konkurs „Kierunek: Wschód” jest realizowany w ramach programu „Przemiany w Regionie - RITA” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji od 2011 roku.