MRUCZKI MAJĄ SWOJE ŚWIĘTO

dodano: 19.02.2016
autor: Iwona Ciunczyk, Katarzyna Kietlińska
Od kilku lat Filia Biblioteczna w Garbnie obchodzi 17 lutego Światowy Dzień Kota. W tym roku biblioteka zorganizowała w Świetlicy Wiejskiej w Garbnie w godzinach rannych imprezę czytelniczą związaną z tym świętem. Zaproszone zostały dzieci z klasy drugiej i trzeciej z pobliskiej szkoły.

To święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka i niesienie pomocy, a także uwrażliwienie dzieci na często trudny koci los. Przygotowania do tego spotkania trwały cały tydzień. Na zajęciach plastycznych dzieci z panią Kasią - bibliotekarką wykonały maski kotów, a na zajęciach w bibliotece malowały portrety swoich kotków, z których została wykonana gazetka. Na wystawce zostały zaprezentowane książki na temat kotów – całości pilnował Kot – Pluszak.

Wszystkie dzieci bardzo zainteresowały się „Kocią biblioteczką”. Uczniowie poznali historię i rasy kotów, jakie występują na świecie. Opowiadali o kotach bajkowych: Filemonie, Garfieldzie, Klakierze, Kocie w Butach i wielu innych. Została zaprezentowana inscenizacja wiersza Stanisława Jachowicza pt.: „Chory kotek”, gdzie pani Kasia przebrała się za kota, a pani Iwona wcieliła się w postać doktora, a jako narrator wystąpiła pani Małgorzata wychowawczyni klasy trzeciej. Dzieci w maskach wzięły udział w zabawie ruchowej wykonując ruchy i gesty kocie. Każdy zrobił z gotowych elementów papierowego kotka i nadał mu imię. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy piosence „Dwa koty” i umówiliśmy się na następny rok.