SŁONECZNA „MAJÓWKA Z GROCHÓWKĄ”

dodano: 27.05.2015
autor: MGBP Korsze, MOK Korsze
Słoneczna pogoda dopisywała uczestnikom „Majówki z Grochówką”. Piknik Organizacji Pozarządowych tradycyjnie odbył się na Publicznym Miejscu Spotkań w Korszach.

„Majówka z Grochówką”, czyli Piknik Organizacji Pozarządowych na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gminy Korsze. Tegoroczna edycja to już ósma majówka.

Piknik uroczyście otworzyli pomysłodawcy i realizatorzy tego przedsięwzięcia Jadwiga Hajduk dyrektor MGBP w Korszach i Tomasz Lenkowski dyrektor MOK w Korszach jednocześnie prezesi KSSK „Otwarte Drzwi”. W słowach wstępu podkreślili cykliczność i potrzebę organizacji majówki. Wskazali na stały patronat Burmistrza Korsz nad „Majówką”.

Impreza zgromadziła wielu mieszkańców Gminy Korsze i sąsiednich miejscowości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Ryszard Ostrowski burmistrz Korsz, Wiesław Prusik zastępca burmistrza, Andrzej Wankiewicz przewodniczący Rady Miejskiej w Korszach, Łukasz Wiśniewski sekretarz Gminy Korsze, Renata Olechnowicz i Monika Piworowicz z Inkubatora Ekonomii Społecznej w Kętrzynie. Obecna była również Telewizja Mazurska.

Część artystyczną zainicjował teatrzyk pod tyt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Grupy Teatralnej Art-Re z Krakowa. Dzieci wzięły również udział w animacjach i konkursach. Najmłodsi mogli korzystać z dmuchańców, trampoliny i innych atrakcji.

Majówka to okazja do promocji lokalnych talentów. Na scenie prezentowały się zespoły działające na ternie Korsz i całej gminy. Jako pierwsze koncert wyśpiewały „Baby z Babieńca” a następnie zespół „Ani Babki” z Łankiejm. Humorystyczne scenki przedstawił Kabaret „Zgrany” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach oraz debiutujący Klub Seniora „Pod Dębem” z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska tematyczne. Stowarzyszenie KGW „Baby z Babieńca” wystawiło loterię fantową. Członkowie Klubu Seniora „Pod Dębem” przygotowali loterię fantową a pracownicy Biblioteki stoisko ze smacznymi ciastami. Klub Seniora „Bratek” częstował za darmo swojskim smalcem z chlebem i ogórkiem. Stowarzyszenie Przyjaciół Kraskowa „Pomost” wystawiło stoisko z daniami regionalnymi. Organizatorzy przygotowali także grilla gdzie za symboliczną kwotę można było zjeść smaczną kiełbaskę.

Podniebienia uczestników majówki cieszyła grochówka a`la Korsze przygotowana przez pracowników Zespołu Szkół w Garbnie a serwowana za darmo przez pracowników biblioteki i ośrodka kultury.

Tradycyjnie odbyły się konkursy dla dorosłych, które poprowadziła Zofia Janczewska pełniąca jednocześnie funkcję prowadzącej. Po konkursach swoje talenty wokalne zaprezentował zespół „Sekret” z Sołectwa Glitajny oraz zespół „Korszenianki” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach.

Gwiazdą wieczoru był znany w regionie zespół grający folk ukraiński „The Ukrainian Folk”. Nocną zabawę poprowadził Dj AQUA z dyskoteki Arena.

Podczas majówki Ryszard Ostrowski burmistrz Korsz wspólnie z Łukaszem Wiśniewskim sekretarzem Gminy Korsze ogłosili wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego na logo Korsz. Przyznane zostały wyróżnienia oraz nagroda główna Dominice Skrzydel z Zespołu Szkół w Garbnie. Serdecznie gratulujemy.

Organizatorami imprezy byli: Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Otwarte Drzwi”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach, Miejski Ośrodek Kultury w Korszach.

Organizatorzy pragną podziękować:

Pracownikom Urzędu Miejskiego w Korszach za pomoc organizacyjną.

Dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół w Garbnie za przygotowanie smacznej grochówki a` la Korsze.

Właścicielowi Dyskoteki Arena w Korszach Panu Sławomirowi Domżalskiemu za współpracę i pomoc w organizacji programu artystycznego.

Sołtysowi Sołectwa Gudnik Panu Eugeniuszowi Kowalukowi za pomoc i dostarczenie elementów dekoracyjnych sceny.

Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Korszach za bezpłatne użyczenie powierzchni reklamowej.

Ochotniczej Straży Pożarnej w Korszach za instalacje banera promocyjnego na „Stokrotce”.

Wolontariuszom przygotowującym poczęstunek dla zespołów.

Wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji tego cyklicznego przedsięwzięcia.
„Majówkę z Grochówką” finansowo wsparła Gmina Korsze, Powiat Kętrzyński oraz Firma EDP Renewables.

Tekst: Jadwiga Hajduk (MGBP), Tomasz Lenkowski (MOK)
Fot.: Maciej Ceglecki (MGBP), Agnieszka Karusewicz (MOK)