LOTNICZE MAZURY - DAWNIEJ I W XXI WIEKU

dodano: 10.11.2014
Wtorkowe popołudnie 4 listopada 2014r. zgromadziło w progach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach miłośników lotnictwa, młodzież oraz Klub Seniora „Pod Dębem” . Uczestnicy spotkania przybyli aby usłyszeć wiele ciekawych historii o lotnictwie i lataniu, a także obejrzeć prezentację multimedialną.
Spotkanie to zaszczycił swoją obecnością Pan Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski, który również okazał się miłośnikiem lotnictwa. 
Warto w tym miejscu wspomnieć, ze Gmina Korsze w sierpniu 2014r. uzyskała Certyfikat Partnera Logistyki „Mazury AirShow 2014”.
Spotkanie poprowadził Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior, biznesmen, jak również kapitan jachtowy. Pan Stanisław znany jest ze swojej wielkiej pasji do lotnictwa. Dzięki wykorzystaniu lotnictwa aktywnie działa na rzecz promocji Warmii i Mazur oraz turystyki lotniczej. Jest wierny Krainie Jezior od czterdziestu lat i nie wyobraża sobie piękniejszego krajobrazu. Przy wykorzystaniu lotniska Kętrzyn Wilamowo Aeroklub Krainy Jezior od dwunastu lat organizuje imprezy, na które ściągają tłumy ludzi. 

O lotnisku Wilamowo nasz gość powiedział m.in.”- lotnisko jest wyłącznie moim społecznym zaangażowaniem i misją publiczną, którą prowadzę pod hasłem „Lotnicze Mazury”. Lotnisko, które zostało nabyte przeze mnie i moich partnerów, założyłem i utrzymuję swoimi środkami „Aeroklub Krainy Jezior”… Od czternastu lat realizuję różne imprezy, które zaczynają się w maju, a kończą w październiku… Imprezą najważniejszą, która nam wszystkim daje największą satysfakcję i jednocześnie promuje region jest: „Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur” a jego finałem są jedyne tego typu pokazy lotnicze: „Mazury AirShow”, wcześniej był to „Festyn Lotniczy Mazury”. 
W prezentowanym przekazie multimedialnym, pt. „Lotnicze Mazury dawniej i w XXI wieku”, oprócz osobistych wspomnień na temat lotnictwa, latania i swojej pasji gość przekazał nam nieznaną przeszłość tradycji lotniczych oraz nowinek sięgających nawet do 1910 roku. 
Jak było to ciekawe i zajmujące spotkanie może świadczyć kilka faktów historycznych zaczerpniętych z prezentacji a potwierdzających lotniczą przeszłość Krainy Wielkich Jezior Mazurskich! 
„W kilka lat po pierwszym locie Braci Wright (17.12.1903r.), bo już w 1910r. w firmie Friedricha Festa z Rösel (obecnie Reszel) wyprodukowano samolot projektu inżyniera Bloessa z Rastenburga (Kętrzyna). Samolot jak na początki ery lotnictwa był nowoczesnym jednopłatowcem z silnikiem o mocy 50 KM, o długości 10 m i 14 m szerokości oraz wadze 450 kg. Częste przyloty sterowca Cepelin, dynamicznie działające Kluby lotnicze w Rastenburgu czy Lötzen wpływały na postrzeganie nowych cywilizacyjnych z wykorzystaniem „dróg powietrznych”. 
„Największym spektakularnym wydarzenie lotniczym w latach 1929-1935 , godnym podkreślenia w dzisiejszych rozważaniach była komunikacja z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich – utrzymywana z wykorzystaniem olbrzymiego jak na te czasy wodnosamolotu. Wodnosamolot Dornier Do X kursując do Giżycka (Lötzen) i lądując na jeziorze Niegocin, przywoził ok. 100 pasażerów, rozlokowanych na 2 pokładach (wyższym dla VIP oraz na dolnym w kategorii turystycznej). 
Dwunastosilnikowy samolot "DO X" przylatujący regularnie na Mazury , był w tym czasie największym handlowym statkiem powietrznym, wykonującym również loty pasażerskie do Ameryki. 
Oprócz historii usłyszeliśmy również o szkoleniu lotniczym pilotów oraz mechaników, modelarstwie i coraz popularniejszych bezzałogowych statkach powietrznych, zwanych potocznie dronami.
Przybyłą na to spotkanie (w mniejszości) młodzież interesowały przede wszystkim sprawy modelarstwa. Niestety okazało się, że są oni jeszcze za młodzi aby przystąpić do pasjonatów lotnictwa i modelarstwa . Mimo tego, spotkanie bardzo im się podobało i wyrazili chęć uczestniczenia w podobnych tego typu przedsięwzięciach.Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i ciepłej atmosferze, zaś jego uczestnicy czekają już z niecierpliwością na przyszły rok, ponieważ zostali osobiście zaproszeni przez Pana Stanisława Tołwińskiego na imprezę pt. „Mazury AirShow 2015”.