KSIĘŻYCOWA NOC W BIBLIOTECE

dodano: 31.07.2015
autor: Elżbieta Kozłowska
Piątkowa noc z 24 na 25 lipca, niby taka sama jak każda, a jednak inna, wyjątkowa i niepowtarzalna. Tej nocy dzieci i młodzież, która przybyła do Biblioteki nie spała, ponieważ zajęta była oglądaniem gwieździstego nieba i księżyca.

Ale zacznijmy od początku. Impreza zaczęła się o godzinie 20:00 oficjalnym powitaniem uczestników przez przybyłą na tę noc Panią dyrektor. Po krótkim wstępie przyszedł czas na wykonanie pierwszego zadania. Każdy z uczestników musiał stworzyć swoją gwiazdkę, a następnie podpisaną imieniem przypiąć
ją na tablicy. Wszyscy z ochotą wzięliśmy się do pracy, a jej efektem była dodatkowa dekoracja sali, w której odbywały się nocne harce. Następnie przyszedł czas na gry i zabawy, a ponieważ trochę gimnastyki każdemu się przydało, zabawa była przednia. Bawiliśmy się w masażyki, zgadywanki i zabawę, która pomaga w zapamiętywania imion uczestników. Gdy my wesoło i nader głośno wyrażaliśmy swoje emocje, Pani Ula i Tereska przygotowywały nam kolację dla naszych burczących brzuszków.

- Pychotka, mniam, mniam – dochodziły odgłosy z jadalni, z czego cieszyły się nasze kuchareczki bo to oznaczało, że jedzonko bardzo smakowało. Noc zbliżała się coraz większymi krokami. Na niebie pokazały się pierwsze gwiazdy i Pan Księżyc który był przedmiotem naszej obserwacji. Wszyscy wyszliśmy na plac przed biblioteką aby przez teleskop znaleźć Pana Twardowskiego, który czmychnął na księżyc. Niektórzy prawie dostrzegli sylwetkę koguta z pasażerem na grzbiecie. W tym czasie Pan Maciej przygotował nam ognisko i kijki na nasze kiełbaski. Płomień szybko przyciągnął obserwatorów nieba do siebie. Myśl o pieczonej kiełbasce wzmogła apetyt dzieci. Ognisko zaroiło się od kiełbasek i pieczonego chlebka. Ogrzani i najedzeni ruszyliśmy do zabawy w pociąg i podchody. Wspólny śpiew rozlegał się przy ognisku. Niestety krwiożercze komary nie pozwoliły na dalszą zabawę.

Wróciliśmy do biblioteki. Na stole czekały na nas owoce i słodycze i oczywiście zabawa. Rozwiązywanie rebusów i krzyżówek wymagało od nas wytężenia zmęczonych umysłów, ale poszło nam nieźle. Ci najlepsi otrzymali nagrody pocieszenia a pozostali słodki batonik. Po północy przyszedł czas na karaoke. Chętni wykazywali się zdolnościami wokalnymi, za co otrzymywali wielkie brawa. W trakcie śpiewu nie brakowało też chętnych do tańca, które prowadził kolega Karol.

Trochę zmęczeni, zdecydowaliśmy, że należy podziękować za ciekawy wieczór i powoli szykować się do spania. Niestety sen nie nadchodził. Prawdopodobnie doszedł do wniosku, że są wakacje i nie ma co męczyć nas ciężkimi powiekami i spaniem. Zaczął się nocny gwiezdny pokaz filmowy i tu niektórzy z nas zmęczeni i pochłonięci nadmiarem wrażeń zasnęli. Ta niezapomniana noc udowodniła, że biblioteka może być miejscem ciekawym, tętniącym życiem, które z tradycyjnymi wyobrażeniami o ciszy, spokoju oraz atmosferze senności i nudy nie ma nic wspólnego, a to mamy nadzieję, że zachęci młode pokolenie – i nie tylko – do częstszego jej odwiedzania, do czego serdecznie namawiamy.

Sponsorzy:
1. Anna Szewczuk
2. Katarzyna Pawłowska
3. Bolesław Giruć
4. Elżbieta Liwarowska
5. Janina Olewnik
6. Wiesław Biełowieżec
7. Dariusz Suszko
8. Janusz Wanda
9. Andrzej Służała

Uczestnicy Księżycowej nocy w Bibliotece

Fot. Maciej Ceglecki