KSIĄŻKA, KTÓREJ NIE MOŻNA „TAK SOBIE” PRZECZYTAĆ

dodano: 24.11.2015
autor: Halina Wołodko
W dniu 19 listopada 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach. Na spotkaniu dyskutowaliśmy nad powieścią Bernharda Schlinka „Lektor”.

Lektor - to hipnotyzująca historia pełnej tajemnic miłości. Główni bohaterowie to Hanna Schmitz - kobieta niezwykle fascynująca, nieodgadniona i tajemnicza oraz Michael Berg, 15 letni chłopiec chory na żółtaczkę.

Hanna jest piękna, pociągająca i znacznie starsza od piętnastoletniego Michaela, który zakochuje się w niej bez pamięci. Chłopak zaczyna bywać w jej domu. Ich romans szybko przeradza się w namiętność, a częścią miłosnego rytuału staje się czytanie książek - on zostaje jej lektorem, ona dzięki niemu mniej dotkliwie odczuwa samotność. Pewnego dnia Hanna znika bez śladu. Mija kilka lat. Michael, już student prawa, spotyka ją na sali sądowej. W trakcie procesu poznaje mroczną przeszłość swojej ukochanej. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna, niegdyś strażniczka w obozie koncentracyjnym, ukrywa prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych zbrodni.

Książka pełna emocji, namiętności, skrywanych tajemnic, a także zastanawiania się nad umiejętnościami wybaczania. Polecam.