KODOWANIE Z ROBOTAMI FINCH

dodano: 27.01.2017
autor: Jadwiga Hajduk
Przykłady z całego świata pokazują, że nauka podstaw programowania jest możliwa już od wczesnych etapów nauczania i to właśnie wówczas przynosi najlepsze efekty. Wychodząc naprzeciw tej teorii Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach w pierwszych tygodniach stycznia 2017 roku zorganizowała zajęcia z kodowania.

Czym jest kodowanie i jakie daje możliwości? Dlaczego warto uczyć się kodowania? O tym mogli dowiedzieć się uczestnicy zajęć kodowania. Na zajęcia zaprosiliśmy uczniów Zespołu Szkół w Korszach. Z oferty skorzystało kilka klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Przybyli uczniowie zgłębiali tajemnice programowania w języku Scratch, a następnie z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i radością samodzielnie kodowali roboty Finch, zwane „płaszczkami”. Młodzi adepci kodowania instruowani przez Macieja Cegleckiego oraz nauczyciela Jarosława Kwaśniewskiego sprawiali, że roboty wykonywały ich polecenia, m.in. jeździły, skręcały, świeciły, omijały przeszkody. Najbardziej emocjonujące były wyścigi z przeszkodami. Okazało się, że kodowanie może być wyśmienitą rozrywką i zabawą oraz świetnym ćwiczeniem i wspaniałym narzędziem. Poznając kolejne możliwości małych robotów uczniowie wyznaczali sobie kolejne zadania i cele.

Wszystkich, których programowanie i kodowanie zainteresowało, a chcą się uczyć i bawić dalej zachęcamy do zapisania się na zajęcia „Lokalnego Klubu Kodowania”, który rozpoczął swoją działalność w styczniu br.

Inspiracją do założenia klubu były warsztaty zorganizowane w 2016 roku z profesjonalistą w ramach projektu „Link do przyszłości - Zaprogramuj swoją karierę”. Głównym celem klubu jest zainteresowanie młodych osób nauką kodowania, a także pokazanie, że kodowanie to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło radości i satysfakcji.

Chcemy, aby zarówno uczestnicy zajęć grupowych, jak też klubowicze złapali bakcyla i robili to coraz lepiej, ale też zarażali swoją nową pasją innych. Chcemy też, aby rozwijanie umiejętności programistycznych umożliwiło uczestnikom klubu lepszy start w przyszłość.

Na zajęciach, które odbywają się w każdy czwartek o godzinie 15:00 będziemy poznawać kolejne możliwości „mechanicznych płaszczek” oraz robotów mBot.

Tematyka zajęć w ramach klubu obejmuje:
- naukę kodowania robotów Finch oraz mBot
- naukę kodowania w edytorze Scratch
- naukę tworzenia prostych gier

Zachęcamy kolejne grupy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Korszach, jak również z pozostałych szkół w naszej gminie do zapisywania się na zajęcia z kodowania. 

W ramach projektu „Link do przyszłości - Zaprogramuj swoją karierę” roboty finch (5 szt.) będą gościły u nas do końca lutego 2017 roku, zaś z robotami mBot (2 szt.) będziemy kodować na stałe.

Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.

Więcej wiadomości o projekcie można znaleźć na stronie http://linkdoprzyszlosci.pl