KODOWANIE DLA SENIORÓW

dodano: 29.03.2019
autor: MGBP Korsze
„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach włączyła się w kampanię „Tydzień z Internetem” organizując warsztaty dla seniorów. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z podstawami kodowania oraz nauczyć się obsługi robotów. Po obejrzeniu filmu wprowadzającego zaczęli kodować offline, gdzie za pomocą symboli strzałek kierowali sobą nawzajem. Następnie przetestowali wspólnie ułożony program ukazujący umiejętności robota Photon. Po testach przyszedł czas na zapoznanie się z aplikacją na tabletach oraz na naukę sterowania. Ostatnim punktem spotkania były konkurencje matematyczne, kształtujące logikę, a także wyścigi robotów, w których seniorzy mogli sprawdzić swoją zręczność. Pomimo kilku trudności wszyscy poradzili sobie z zadaniami.

Głównym celem tego spotkania było rozwinięcie kompetencji cyfrowych, a w szczególności pokazanie seniorom, że programowanie może być ciekawe i przydatne. Dzięki kodowaniu możemy zrealizować ciekawe pomysły, a także trenować nasz umysł, co pozytywnie wpływa na kreatywność i zdolność logicznego myślenia. W ten sposób udowodniliśmy, że technologie nie mają granic i mogą poruszyć każdego.