HONOR ALBO ŚMIERĆ

dodano: 16.12.2015
autor: Halina Wołodko
Dnia 11 grudnia 2015 r. Klubowiczki DKK spotkały się w bibliotece aby podyskutować o książce Ayse Onal „Honor albo śmierć”.

Książka ta dotyczy w całości okrutnego procederu, który nadal dokonuje się wśród licznych wyznawców religii muzułmańskiej. Dokładnie rzecz ujmując chodzi o tzw. „zbrodnię w imię honoru”.

Zbrodnia w imię honoru. Brzmi przerażająco. Honor albo śmierć to zbiór wywiadów z mężczyznami odsiadującymi w Turcji wyroki za zabicie matek, córek, sióstr. Nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale także w Europie. Książka przedstawia przejmujące studium życiowych tragedii - władza i religia.

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku nie dochodzi już do takich tragedii, jest jednak inaczej. Rodziny konserwatywnie, radykalne w swym postępowaniu traktują ten proceder jak źródło oczyszczenia swojego klanu. Niepokojące jest to, że do takich czynów dochodzi również w Europie- Turcja. Przykre jest również to, że temat ten traktowany jest jak tabu. Władze tuszują dowody, sprawa umiera - najważniejsze, żeby nie dowiedziała się o tym opinia publiczna, aby nie doszło do niepokojów społecznych. Sprawca odsiaduje wyrok i wszyscy są zadowoleni.

Świetną ripostą tej książki jest poniżej zamieszczony cytat z reportażu:
„ – Chyba już wiem, kto jest prawdziwym mordercą.
-Kto? – zapytałam. (autorka książki Ayse Onal)
- Honor.”