FILMOWY PISARZ MŁODEGO POKOLENIA W KORSZACH

Autor: Zofia Janczewska
W piątkowe przedpołudnie 4 października 2013 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem. Autor pochodzi z Piórkowa, obecnie mieszka w Puławach. Jest pisarzem, dramaturgiem, scenarzystą filmowym i producentem.

Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym "Księstwo", który publikuje w poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka. W latach 2006 - 2008 ukazały się trzy księgi – „Chmurołap", „Niech żyje wolność", „Scyzoryk", z których ta druga stała się bestsellerem. Niedawno powstał na podstawie trylogii film "Księstwo" w reżyserii Andrzeja Barańskiego - premiera światowa odbyła się w lipcu w Karlowych Warach, podczas 46 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012 film trafił do kin. Obecnie pisarz pracuje nad filmem „Nędznicy" na podstawie kolejnej powieści z cyklu "Księstwo" pod tym samym tytułem, którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi. Jego książki ukazują się w przekładach na języki obce - niemiecki, rosyjski, ukraiński, czeski, macedoński, mongolski. Niedawno "Niech żyje wolność" wyszła po wietnamsku w Ho Chi Minh. 

Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia.

W spotkaniu udział wzięła młodzież III klasy Gimnazjum w Korszach. Gość bardzo ciekawie i zajmująco opowiadał o swojej twórczości i pasjach oraz drodze do literatury i filmu. Jego pasja to m.in. piłka błotna. 
W trakcie spotkania młodzież poznała technikę pisania i kompozycji dobrego scenariusza filmowego i z tego tytułu otrzymała specjalne zadanie, a mianowicie napisanie własnego scenariusza. Pod czujnym okiem pisarza uczniowie tworzyli własne dzieła. Podczas gdy autor sprawdzał napisane przez młodzież scenariusze oni mogli obejrzeć fragmenty filmu „Księstwo”.

Pan Zbigniew sprawdził wszystkie prace i wyróżnił dwie najlepsze. Wyróżnieni uczniowie przeczytali swoje scenariusze zaś gość nie szczędził im pochwał i swojego uznania oraz zachęcał do dalszej pracy nad pogłębianiem warsztatu pisarskiego.