FERIE NA WESOŁO W BIBLIOTECE

dodano: 12.02.2015
autor: Iwona Ciunczyk
Zimowy wypoczynek dobiegł końca. Tegoroczne ferie zorganizowane przez Filię Biblioteczną w Garbnie odbywały się pod hasłem " Ferie na wesoło w Bibliotece". Każde dziecko mogło znaleźć w ofercie coś dla siebie i spędzić wolny czas w ciekawej i miłej atmosferze. Największym powodzeniem cieszyły się: gry i zabawy, zajęcia plastyczne i kulinarne, zawody sportowe, wyjazd na lodowisko, bal karnawałowy i dyskoteka dla młodzieży. Zajęcia odbywały się codziennie w godz. 12.00 - 14.00.
Pierwszy dzień ferii rozpoczął się „Małym turniejem warcabowym”. Zawody zostały rozegrane systemem "każdy z każdym". Zwycięzcą okazał się Sebastian Borucki lat 12. Gra miała zwrócić uwagę na zdrową rywalizację.
Drugiego dnia uczestnicy ferii zdecydowali się na zajęcia kulinarne polegające na wykonaniu kolorowych kanapek-tostów, które następnie zostały zapieczone w piekarniku i skonsumowane z wielkim apetytem.
Trzeciego dnia odbyły się zajęcia plastyczne pt. "Ilustrujemy baśnie". Każde dziecko wylosowało tytuł bajki lub baśni, a następnie miało za zadanie wykonać dowolna techniką ilustrację do wylosowanego utworu.
Kolejny dzień obfitował w bajki, baśnie i legendy czytane głośno przez bibliotekarkę i same dzieci.
Piątkowe popołudnie okazało się bogate w zabawy ruchowe przy muzyce i zawody w piłkarzyki. Nikt nie spodziewał się, że taka zwykła gra może wywołać tak wielkie emocje. Zawody rozgrywane były systemem 2 na 2. Zwycięzcami zostali Emilia Turska lat 12 i Kacper Borucki lat 10. Zwycięzcy otrzymali skromne upominki.
Drugi tydzień ferii również przyciągał spore grono dzieci bogatym i atrakcyjnym programem. Między innymi zorganizowano zajęcia pt. „Nasza zima zła", które polegały na tworzenie dekoracji zimowych z białego papieru. Dzieci podzieliły się na trzy grupy i każda z nich bardzo aktywnie i twórczo przystąpiła do pracy. Efektem końcowym były piękne makiety zimowe.
Ponieważ uczestnicy zajęć bardzo lubią zajęcia kulinarne to wspólne pieczenie ciasteczek było nie lada gratką i wyzwaniem. Chętnych nie brakowało. Wszyscy z wielkim zapałem wałkowali, wykrawali i układali małe słodkości na blaszkach, wkładając je później do piekarnika. Gotowe arcydzieła posłużyły do zorganizowania ciasteczkowej uczty dla podniebienia. Ciasteczka były wyjątkowe i smaczne, bo każde dziecko włożyło wiele serca w przygotowanie tych słodkości.
Kolejne zajęcia plastyczne poświęcono wykonaniu kartek walentynkowych, aby 14 lutego podarować je ukochanej osobie.
5 lutego, wspólnie z opiekunem świetlicy, panią Anią Szumkowską zorganizowano wyjazd na lodowisko do Kętrzyna. Celem wycieczki było zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej i wspólnej zabawy na lodowisku. Dzieci bawiły się znakomicie. Aby uzupełnić kalorie po tak aktywnym wypoczynku grupa skorzystała z usług małej gastronomii, aby posilić się smakowitą piccą.
Na zakończenie ferii, wspólnie z opiekunem świetlicy panią Anną Szumkowską zorganizowano bal maskowy. Dzieci w wieku od 4 do 12 lat, w strojach i maskach, jak przystało na prawdziwy bal maskowy, bawiły się w rytm różnorodnej muzyki. Pląsy na parkiecie przeplatane były różnymi konkursami. Spragnieni i zmęczeni uczestnicy balu mogli raczyć się słodkim poczęstunkiem i herbatką z cytrynką. Każde dziecko wychodziło z imprezy z uśmiechem i wypiekami na twarzy, trzymając w rączce mały upominek, który będzie przypominał o wspaniałej, wspólnej zabawie.
Podczas tych ferii nie zapomniano również o garbnowskiej młodzieży, której 7 lutego zorganizowano dyskotekę. Dyskotekę zorganizowała p. Anna Szumkowska i bibliotekarka Iwona Ciunczyk. Przy kolorowych światłach w rytm muzyki starsza młodzież bawiła się do godz.24.00.
Wszystkim uczestnikom wypoczynku zimowego serdecznie dziękujemy za ich udział we wspólnej zabawie i zapraszamy do codziennego korzystania z oferty biblioteki i świetlicy w Garbnie.