FERIE W BIBLIOTECE W KRASKOWIE

dodano: 09.02.2017
autor: Katarzyna Kietlińska
Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. Jak co roku Filia Biblioteczna w Kraskowie zorganizowała wiele ciekawych zajęć, które trwały od 23 stycznia do 3 lutego. Chętne dzieci spotykały się w bibliotece, aby wspólnie spędzić czas. Dzięki wygranym konkursie, który organizowała Fundacja dla dzieci i młodzieży „Kółko Graniaste” biblioteka wzbogaciła się o nowe gry planszowe oraz materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć.

Pierwszy dzień ferii upłynął bardzo pracowicie. Eksperymentowaliśmy z masą porcelanową. Powstały serca, kwiatki i gwiazdki. Najważniejszy był błysk brokatu w porcelanie.

Bajkowy wtorek zgromadził młodych użytkowników przed „szklanym” ekranem. Wszystkich zainteresował film młodzieżowy z dreszczykiem „Gęsia skórka”.

Kulinarny czwartek okazał się super fajną zabawą w tworzenie kolorowych deserów. Każdy wykazał się fantazją podczas przygotowywania słodkiego poczęstunku.

Hitem okazał się dzień z grami „bez prądu”. Dzieci chętnie poznawały zasady nowych gier oraz grały w dobrze znane im gry takie jak „Chińczyk” czy „Piotruś”.

Drugi tydzień ferii rozpoczęła zabawa karnawałowa. Dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach takich jak: „Ciepło - zimno”, „Odszukaj schowany przedmiot”, „Co mam na myśli” czy lubiane przez najmłodszych „Kąty”.

We wtorek na dzieci czekały zajęcia plastyczno - techniczne. Bibliotekę ozdobiły bałwanki na patyczkach i rysunki o tematyce zimowej. Chętni wykonywali Walentynki.

Nie zabrakło głośnego czytania wybranej wcześniej książki. W tym roku była to Lokomotywa Juliana Tuwima, która pomogła w budowie makiety, na której tytułowa „bohaterka” ciągnie wagony. Dzieci z wielkim zaangażowaniem lepiły z plasteliny zawartości wszystkich opisanych wagonów.

Ostatni dzień ferii był dniem pożegnalnym, a zajęcia odbywały się w formie dowolnej. Dzieci kończyły swoje niedokończone prace, grały w gry planszowe, które zrobiły furorę w tym roku oraz szyły filcowe zwierzaki. Każdy dostał na pożegnanie mały upominek.

Na czas ferii biblioteka zamieniła się w jeszcze bardziej przyjazne miejsce dla dzieci i młodzieży.

Codziennie w godzinach pracy biblioteki dzieci i młodzież chętnie korzystała również ze stanowisk komputerowych z dostępem do darmowego Internetu.

W czasie trwania ferii bibliotekę odwiedziło 199 użytkowników. Grupa dzieci, która uczestniczyła codziennie w zajęciach to średnio 15 osób.

Wszystkim uczestnikom ferii dopisywał dobry humor i nie opuszczał ich ani na moment. Czas spędzony wspólnie z rówieśnikami pozostanie na długo w pamięci.