DZIŚ SPOTKAM ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

dodano: 09.12.2015
autor: Zofia Janczewska
Mikołajki – to święto ustanowione na pamiątkę śmierci Świętego Mikołaja – biskupa z Miry, który zasłynął w historii jako dobroczyńca. Mikołajki po raz pierwszy nabrały takiego wymiaru jaki znany jest nam dzisiaj w 1804 roku. Według jednej z legend, Mikołaj zaglądał wczesnym rankiem przez szyby mieszkań w poszukiwaniu czystych butów. Gdy je znalazł domownicy mogli liczyć na drobny upominek. W przeciwnym razie zostawiał tylko zgniłego ziemniaka.

Dziś mało kto kojarzy 6 grudnia z rocznicą śmierci biskupa z Miry. Wszyscy natomiast Mikołajki kojarzą ze starszym, sympatycznym panem, który w czerwonym stroju i z wielkim workiem przemierza ze swoim magicznym zaprzęgiem świat, by w jeden wieczór obdarować wszystkie dzieci. Tak legenda o Świętym Mikołaju od skromnego biskupa przekształciła się w magiczną opowieść o poczciwym staruszku posiadającym swój magiczny zaprzęg z reniferem Rudolfem Czerwononosym.

Początkowo Święty Mikołaj utożsamiany był jedynie z dniem 6 grudnia, dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez mikołajowych prezentów. Mikołaj XXI wieku mieszka w Laponii i dzieci z całego świata tam wysyłają swoje listy, w których piszą co chciałyby dostać w prezencie.

Nawiązując do tradycji i chcąc przynieść radość dzieciom przedpołudnie 6 grudnia 2015 r. w Korszach upłynęło pod hasłem „Dziś spotkam Świętego Mikołaja”. Prawie całodniowe atrakcje dla dzieci, a nawet dla całych rodzin przygotowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Korszach, przy znaczącym wsparciu Burmistrza Korsz Ryszarda Ostrowskiego.

W tym radosnym dniu po raz dwudziesty pierwszy aż pięciu Mikołajów wędrowało ulicami miasta rozdając zarówno dzieciom jak i dorosłym słodycze. Nie odbyło się bez „rózgi” . Dorośli wręcz prosili o rózgę na szczęście.

O godz. 13:00 na placu przed Urzędem Miejskim, wokół Korszeńskiej choinki, zgromadziło się mnóstwo dzieci wraz z rodzicami oraz gwiazdorzy w czerwonych płaszczach. Do wspólnej zabawy z Mikołajem przy dźwiękach muzyki zachęcali zarówno pracownicy Biblioteki jak również wolontariuszki: Natalia Sidz – uczennica LO w Kętrzynie, Barbara Stefanowska, Rozalia Michałowska i Anna Fuks – seniorki z Klubu Seniora „Pod Dębem”.

Liczne konkursy i zabawy zachęcały dzieci do uczestnictwa w imprezie. Dobry humor i pozytywne emocje udzieliły się wszystkim uczestnikom imprezy. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez uczestniczki Klubu Seniora „Pod Dębem” było stoisko z własnoręcznie wykonanymi podczas zajęć warsztatowych ozdobami świątecznymi.

Po dwugodzinnych pląsach i zabawach pod choinką po kolejne atrakcje Mikołajkowe dzieci wraz z rodzicami wyruszyły do Miejskiego Ośrodka Kultury.
Wolontariuszom, którzy nie po raz pierwszy włączyli się w działania podejmowane na rzecz dzieci i młodzieży serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc.
Szczególne słowa podziękowania należą się naszym sponsorom, których z roku na rok przybywa i na których pomoc możemy zawsze liczyć. Oto lista sponsorów, dzięki którym to wspaniałe święto mogło być niezapomniane i przynieść wiele uśmiechów i radości:

1. Rozalia Michałowska
2. Jolanta Rzeszowicz
3. Elżbieta Liwarowska
4. Mariusz Suszko
5. Jarosław Sawicki - Spółdzielnia Kominiarz
6. Waldemar Szklar - Maspex Korsze
7. Agro Fundusz Mazury
8. Bronisław Michałowski
9. Jan Adamowicz - Korpec Korsze
10. Energa S.A. Gdańsk
11. Barbara, Marek i Michał Szwarc
12. Danuta Służała
13. Księgarnia Merkuriusz
14. Dorota Bartoszuk
15. Halina i Artur Pawlak
16. Teresa, Wiesław i Julita Biełowieżec
17. Iwona Awtuch
18. Janina Piwowarczyk
19. Anna i Marek Piwowarczyk
20. Marzanna i Wojciech Kojro
21. Iwona i Andrzej Bondar
22. Janina Olewnik
23. Marta i Krzysztof Bamburek
24. Aneta i Dariusz Suszko
25. Anna i Leszek Szewczuk
26. Andrzej Służała
27. Zbigniew Tabaka
28. Andrzej Saik
29. Aneta Kozłowska i Piotr Obolewicz
30. Adam Stadnik
31. Sławomir Giruć
32. Wioleta Szłapka
33. Tomasz Zwierzchowski - Sklep Podlasie
34. Agnieszka Kragiel
35. Zofia Furutin
36. Barbara Leszczenko
37. Jan Duda - Zakład szewski
38. Katarzyna Pawłowska
39. Maria Urbanowicz
40. Genowefa Błażewicz
41. Barbara Rygielska
42. Teresa Karpicka - Sklep meblowy