DZIEŃ KOTA W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W GARBNIE

dodano: 23.02.2017
autor: Iwona Ciunczyk, Anna Szumkowska
„Szare, bure lub pstrokate…,
Wszystkie koty za pan brat,
Mają drogi swe i płoty
Po prostu koci świat!”

16 i 17 lutego w godzinach rannych świętowaliśmy w Świetlicy Wiejskiej w Garbnie Światowy Dzień Kota. W imprezie wzięli udział uczniowie z klasy zerowej, drugiej i klas trzecich z pobliskiej szkoły.

Koty zajmują nie tylko wiele miejsca w ludzkich sercach, a szczególnie wrażliwych na zwierzęcy los serduszkach najmłodszych, ale są też ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży. Z książek o kotach emanuje miłość do zwierząt, szacunek i troska o nie. Wizerunek kota w książkach jest bardzo różny i ciągle się zmienia.

W czasie spotkania uczniowie wysłuchali opowiadania pt.: „Jak kotek szukał domku”, aby podkreślić niesienie pomocy, a także uwrażliwić dzieci na często trudny koci los. Natomiast dla najmłodszych (kl. zerowej) zaprezentowano wiersz Stanisława Jachowicza „Chory Kotek”. Podczas prezentacji o kotach dzieci brały czynny udział w rozmowie o charakterach, jakie posiadają bohaterowie bajek:
- Kot w butach - okazuje się nie tylko sprytny, ale i mądry, doprowadzając właściciela, ubogiego młynarczyka, na tron królewski,
- Tom - szaroniebieski kocur jest bardzo zarozumiały i nie zraża się niepowodzeniami,
- Filemon - to biały kotek, który jest niesłychanie ciekawski otaczającego go świata itd.

Spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne, podczas których dzieci z przygotowanych elementów wykleiły postać kota na płycie cd. Następnie domalowały wąsy, oczy i pazurki. Zajęciom towarzyszyły piosenki o kotach, aby milej i przyjemniej dzieciom się pracowało. Wiele radości sprawiła klasie zerowej zabawa w formie opowieści ruchowej o kotach. Nie zabrakło też pamiątkowego zdjęcia zrobionego przy gazetce i wystawki książkowej o kotach.